„Co bude dál, se uvidí. Zatím mě fotbal a jeho řízení baví, a dokud budu cítit, že mám podporu a mám fotbalu v kraji co dát, budu rád jeho předsedou," přiznává 44letý funkcionář.

Jak hodnotíte uplynulou sezonu?

Spolu s týmem spolupracovníků na KFS jsme uplynulou sezónu vyhodnotili jako vcelku klidnou a bez velkých problémů. Přežili jsme ve zdraví. (Úsměv.) Já se chodím na fotbal bavit a odreagovat od denních starostí. Vidím, že lidi mají stále zájem o fotbal, utkání navštěvují a o fotbale se stále píše a mluví. Výkony mužstev a hráčů jsou na dobré úrovni, padá poměrně dost gólů. Minulá sezona mě nezaujala ničím výjimečným, ale nenudil jsem se.

Stejně jako loni i nyní měl KFS Zlín problém dostat do své nejprestižnější soutěže krajského přeboru ty nejlepší celky. Proč kluby nemají zájem hrát KP?

Nastává doba, kdy postup o třídu výš není pro oddíly priorita. Oddíly musí zvažovat hráčské kádry, finanční možnosti, atraktivitu soupeřů a další návaznosti. Takový Hluk to podle mých informací odmítl z důvodu, že by přišel o derby, kterých má v I. A třídě hned několik.

Letos se nakonec v krajském přeboru zachránila i poslední Chropyně. Je to legislativně možné? Jaký je vlastně klíč při výběru týmů pro postup do soutěže, respektive při jejich setrvání (zpětném zachránění) v soutěži?

Vždy vycházíme ze souborů předpisů. Po skončení ročníku jsme se v krajském přeboru dostali do situace, kterou nikdo nemohl předvídat, po řádném doplněné jsme měli k dispozici jen 11 ze 14 potřebných účastníků. Následně jsem tak využil článku o možnosti nesestupu posledního mužstva, což Chropyně přijala. Dále jsme začali oslovovat další týmy mimo pořadí v I. A třídě, čehož nakonec využily oddíly Kelče a SK Baťov. Po uhrazení poplatku 15 tisíc korun byly řádně přihlášeny, přičemž znovu opakuji, že Zlínský KFS postupoval v této věci podle souboru předpisů FAČR a neporušil žádné směrnice.

Již druhým rokem STK KFS Zlín musela kvůli špatným registracím kontumovat několik zápasů. Co udělat, aby se to již neopakovalo?

Tady jednoznačně leží zodpovědnost na funkcionářích klubů. Prostě si zkontrolovat na webových stránkách fotbalové asociace, zda hráči jsou členy FAČR, respektive mají zaplacené členské příspěvky na daný kalendářní rok. Kontrola je jednoduchá a rychlá. Hráč, který nemá zaplacený členský příspěvek, není v seznamu členů FAČR a tím pádem nemůže nastoupit k soutěžnímu utkání. Jestli tak učiní, dopouští se jeho tým neoprávněného startu hráče a výsledek utkání musí být kontumován ve prospěch soupeře.

Nebude lepší, když FAČR situaci přehodnotí a místo kontumací v těchto případech bude raději přidělovat tučnější pokuty? Přece jen by se tím minimalizovaly zásahy do průběhu soutěží.

V tomto případě pokuty nic neřeší, pouze by zatížily již tak napjaté rozpočty klubů. Nepřípustný zásah do regulérnosti fotbalového utkání, následně soutěží je neoprávněný start hráčů.

Je to už pět let, co jste na svazu museli řešit velkou kauzu podvodu v seniorských soutěžích (Hvozdná – Nevšová). Od té doby se zdá být klid. Myslíte, že se kluby poučily a už se o podobné podvody nepokoušejí?

Věřím tomu. Dodnes nechápu, jak si funkcionáři některých klubů mohou myslet, že v soutěžích, kde zná jeden druhého, lze již námi zmiňované neoprávněné starty praktikovat. Tento případ byl pikantnější v tom, že došlo k domluvě mezi kluby okresní a krajské soutěže o takzvané „hráčské výpomoci" pro utkání o záchranu. To by jeden nevymyslel. (Úsměv) Nyní jsem přesvědčen, že současný stav krajských fotbalových soutěží je dobrý a utkání probíhají v rámci pravidel fotbalu.

Jaké zásadní změny čekají kluby v organizaci soutěží KFS Zlín od nového ročníku, který startuje úvodním kolem druhý srpnový víkend?

Změny byly představeny na losovacím aktivu, přičemž se jedná o věci menšího významu. Jedna změna bude ale zásadní, a to, že mistrovská utkání žáků, dorostu a mužů v rámci mistrovských soutěží KFS budou mít vždy vítěze. Pokud utkání skončí remízou, o vítězi rozhodnou pokutové kopy. Věřím, že tato změna přinese do fotbalových utkání zatraktivnění pro diváky i hráče.