Letos šestadvacetiletý stoper Jakub Jugas pomohl získat cennou trofej fotbalistům Slavie, kteří ve finále domácího poháru zdolali Jablonec 3:1. „Obě vítězství stavím na podobnou úroveň. Dá se to srovnat. Se Zlínem to bylo jiné, takové nečekané. V roli outsiderů jsme se dostali až do finále, možná proto to mělo větší váhu,“ říká bývalý kapitán Fastavu, jenž v letošní sezoně diriguje defenzivu Pražanů.

Oslavy ale byly podobné, ne?
Je pravda, že se slavilo podobně (úsměv). Ve Zlíně to bylo bouřlivé, i když jsme hned za dva dny měli zápas. Teď byl čas na odpočinek větší. Předtím jsme ale hráli těžké utkání s Plzní. Teď byly oslavy kratší, ale o to intenzivnější (úsměv).

Gratulovali vám třeba bývalí spoluhráči ze Zlína?
Ozvalo se mi hodně lidí, nejenom ze Zlína. Gratuloval mi však Zdeněk Grygera nebo pan Fabík. Jsem rád, že na mě nezapomněli. Je vidět, že pořád jsme v kontaktu. Samozřejmě kdykoliv každého z nich rád uvidím.

Trenér Bohumil Páník, se kterým jste toho ve Zlíně hodně prožili, se vám neozval?
Ten se neozval, ale jak ho znám, určitě finále sledoval. Až se někde potkáme, rozhodně se pobavíme a prohodíme pár slov. Nyní má starosti s Baníkem.

Dvě kola před koncem sezony není v klidu ani Zlín. Co vůbec říkáte na současnou situaci Fastavu?
Rozhodně jsem nečekal, že by se kluci měli strachovat o sestup. Když u nás nedávno vyhráli, tak jsem si říkal, že už jsou v pohodě. Že jim bude stačit jedno vítězství a budou mít klid. Na ten ale nyní nemají čas. Před sebou mají poslední dvě kola a musí s někým bodovat. Škoda že nezvládli utkání v Jihlavě a doma s Bohemkou, mohli jít do derby na Slovácku ve větší pohodě.

Co podle vás ševce momentálně nejvíce trápí?

Nezvládli důležité zápasy o šest bodů. Doma prohráli třeba s Baníkem. U nás se stejně jako ostatní soupeři vybičovali k výbornému výkonu a porazili nás, jiné utkání ale nezvládli. Do kabiny nevidím, pan Petržela je ale podle mě dobrý trenér. Umí si to pohlídat. Věřím, že mužstvo dá na poslední dvě kola do kupy a půjde to.

Zlínu to nejde hlavně na Letné. Doma na jaře už tři roky po sobě nevyhrál. Dokážete si to vysvětlit?
Nedokážu. Dva roky jsem to tady zažil. První sezonu po postupu jsem si říkal, že už se to nebude nikdy opakovat. Druhý rok nato už jsem tomu nevěřil a teď si říkám, že je to až neskutečné. Nevím, zda je problém v hlavách, nebo někde jinde. Vždyť Zlín s Bohemkou ještě v nastaveném čase vedl, ale z posledního nákopu inkasoval vyrovnávací gól. Stejné to předtím bylo i v Jihlavě.

Mrzel by vás sestup Zlína hodně?
Vůbec si to nepřipouštím. Věřím, že se to nestane, protože bylo nesmírně těžké dostat se zpátky nahoru. Navíc dvě sezony po postupu Zlínu celkem vyšly. Prezentovali jsme se slušným fotbalem, vyhrál se pohár, což je dobrá vizitka Zlína. Byla by velké škoda, kdyby město o ligu přišlo. Kluci jsou ale odhodlaní uspět. Věřím, že už derby na Slovácku zvládnou a zajistí si záchranu.

Jste s nějakými bývalými spoluhráči v kontaktu?
Píšu si s Ondrou Bačem, Lukášem Železníkem, kondičním trenérem Michalem Molkem nebo vedoucím mužstva Davidem Hubáčkem. Prostě s kluky, co tam byli se mnou a po obměně kádru tam zůstali. Úspěchy jsem zažil se Standou Dostálem, Pepou Hnaníčkem a dalšími. Když jsem byl ve Zlíně nebo před zápasy v Praze jsme spolu zašli na kávu a povykládali si. Pořád jsme v kontaktu.

Jak často se teď do Zlína dostanete?

Nebyl jsem tam půl roku, naposledy na Vánoce. Jinak jenom jednou na otočku. Nyní je program náročný, času moc není. Takže musím počkat, až skončí sezona.

Přejděme ke Slavii. Věříte, že byste mohli Plzni ještě zkomplikovat cestu za titulem?
Šance je pořád pouze teoretická. Plzeň by musela v posledních dvou kolech zkolabovat, což nepředpokládám. My se musíme dívat na naše zápasy. Nyní nás čeká klíčová bitva s Jabloncem. Pokud doma vyhrajeme, potvrdíme druhé místo. V kombinaci s vítězstvím v poháru by sezona dopadla dobře.

Vy už víte, zda budete hrát za Slavii i příští rok?
Smlouvu mám do roku 2020, takže nikam neutíkám.

Řešíte i nějaké nabídky?
To se musíte zeptat manažera (úsměv).

Českou reprezentaci po konci sezony čeká soustředění v Rakousku, kde se utká s Austrálií a Nigérií. Věříte, že budete mezi nominovanými hráči?
Reprezentace je pro každého fotbalistu nejvíc, čeho může v kariéře dosáhnout. Ani já nejsem výjimkou. Trošku mě mrzí, že na posledních dvou srazech jsem nedostal šanci ukázat se, i když třeba na turnaji v Číně jsem nastoupit mohl. Nyní mám indicie, že bych znovu mohl být povolaný. Tak snad to dopadne dobře a pozvánku do národního týmu obdržím. Rád bych konečně i nastoupil a zahrál si. Rozhodující ale budou poslední dvě ligová kola.