Odpověď na tyto otázky dá trio divizních mužstev Napajedla, Velké Karlovice a Bystřice pod Hostýnem.

Kvůli tomu, že letos opustí druhou ligu dva moravské týmy, je v nižších soutěžích ohroženo mnohem více regionálních klubů než dříve. Z MSFL se budou poroučet tři družstva a stejně tak z obou divizních skupin. A v nich jsou ohroženi hned tři zástupci kraje, v jižním déčku dvanáctá Napajedla, v severním éčku čtrnácté Karlovice a patnáctá Bystřice pod Hostýnem. Pokud by spadly všechny tři celky, dominový efekt by hromadně zasáhl nižší soutěže řízené KFS Zlín. Z přeboru by šly dolů čtyři týmy, z I. A třídy pět a z I. B třídy šest.

Trenéři ohrožených klubů tak berou v závěru jara do rukou kalkulačku, zkoumají divizní tabulky a stávají se fanoušky Napajedel, Karlovic či Bystřice.

„Máme to dobře spočítané. Už jsme zachráněni. Napajedla určitě nesestoupí,“ tvrdí rázně Dušan Janošek, trenér Hrachovce, který je dvanáctý v I. A třídě skupině B.

Podobný názor zastává i kouč Valašského FC Lubomír Rybenský. Rožnovský oddíl sice skončil po podzimu v krajském přeboru poslední, díky skvělé stíhací jízdě ale předběhl dvě kola před koncem jara tři konkurenty. Teoreticky však může stále spadnout i z aktuálního 13. místa.

„Jsem přesvědčený, že z přeboru budou sestupovat maximálně tři mančafty. Situaci v divizi sleduji a Napajedla jsou podle mě zachráněna,“ míní Rybenský.

Samotného kouče Napajedel Miroslava Vybírala důvěra trenérských kolegů v jeho výběr těší, přesto zůstává obezřetný.

„Nerad spekuluji a počítám, ale teď jsem udělal výjimku. Pokud v sobotu vyhrajeme doma s Rousínovem, není co řešit. Mohl by nám stačit i bod, ale na to se nechceme spoléhat, protože v posledním kole jedeme do Líšně, která hraje o postup,“ upozornil Vybíral.

Zatímco jeho družina má svůj osud ve vlastních rukou, Karlovice a Bystřice musejí spoléhat na zaváhání třináctých Hranic, případně dvanáctého Havířova, který teď v sobotu hostí právě Karlovice.

„Jak jsem se o divizi na jaře moc nezajímal, tak jsem si její tabulky a závěrečný los v pondělí nastudoval. V éčku by se mohly Bystřice nebo Karlovice zachránit na úkor Hranic, které hrají doma s prvním Šumperkem a pak jedou ven,“ podotkl šumický Marek Václav, kouč dvanáctého družstva I. A třídy skupiny B.

Šumice mají o bod více než třináctá Mladcová a o osudu obou týmů hodně napoví nedělní vzájemný duel v Mladcové.

„Divizi sice sledujeme, ale jak dopadne, nás nechává v klidu. K záchraně by nám měly stačit dvě domácí výhry,“ soudí trenér Mladcové Pavel Vývlečka.

Oproti sezoně 2003/04 však mohou být letos namočené týmy v klidu. Před pěti lety spadly z divize hned čtyři regionální kluby a z pěti skupin I. A a I. B třídy se tehdy poroučelo rekordních 13 mužstev.