„Nálada není bůhví jak radostná, ale neupadáme do nějaké schízy,“ tvrdí kapitán Fastavu Petr Jiráček. „Víme, že situaci pořád máme ve svých rukou a čekají nás ještě tři kola, ve kterých potřebujeme nějakým způsobem uhrát tři body,“ pokračuje bývalý reprezentant.

Zlínští si tak budou muset vybojovat záchranu proti rozjeté Olomouci, krajskému rivalovi ze Slovácka nebo proti nepříjemnému Liberci. S žádným soupeřem to však nebudou mít vůbec jednoduché. „Víme, že situace není jednoduchá a že to bude ještě hodně těžké, ale dáme do toho všechno, aby se ve Zlíně liga zachránila,“ slibuje Jiráček.

Trenér Fastavu Vlastimil Petržela si stále možnost sestupu nepřipouští. „Pořád každému opakuji, že se jednoznačně zachráníme,“ zůstává v klidu zkušený kouč. „Potřebujeme ještě jednu výhru nebo dvě remízy a je mi jedno, kde je získáme. Zda doma s Olomoucí nebo pak s Libercem nebo v derby na Slovácku,“ říká Petržela.

Ať je to, jak chce, ševci se po loňském mimořádném ročníku dostali do pořádného průšvihu, což nikdo po slušném podzimu nečekal. „Utekl nám hlavně začátek jara. Nezvládli jsme první tři kola, která byla hodně důležitá. Do toho pak přišla nějaká zranění a karty, a už se to s námi vezlo,“ říká brankář Stanislav Dostál. Gólman Zlína stejně jako další hráči Fastavu v žádném případě netušil, že by se ševci letos měli strachovat o sestup. „Za sebe mohu říct, že jsem čekal víc bodů. Už se to ale stalo, teď se musíme plně koncentrovat na poslední tři kola, kde nás čeká i derby,“ říká Dostál.

Zatímco zlínští fotbalisté se stále ohlížejí za sebe, olomoucká Sigma atakuje nejvyšší příčky a i tři kola před koncem sezony je velmi blízko senzaci. Hanáci po návratu do nejvyšší soutěže stále drží v lize čtvrté místo a jsou ve hře o přímý postup do Evropské ligy a osmdesát milionů korun k tomu jako jackpot. „Pořád jsme v uvozovkách v komfortní situaci. Tam, kde jsme chtěli být. Máme to ve svých rukou a neskládáme zbraně,“ říká kouč Sigmy Václav Jílek. Hanáci navíc ztrácí jen dva body na druhou Slavii čili na pozici znamenající předkolo mnohem bohatší Ligy mistrů. „Naším snem je Evropská liga,“ vyznává se Jílek.

Jeho tým má aktuálně nejlepší formu ze všech ligových mančaftů. Olomouc neprohrála už šest zápasů v řadě a po rozpačitém vstupu do jarních odvet zase šlape naplno. „Sigma má výborně poskládaný tým. Kluci jsou spolu dlouho. Jsou sehraní, vědí, co chtějí hrát. Čeká nás těžký soupeř. My se ale na něj dobře nachystáme,“ slibuje Petržela.

Ten by měl mít v dnešním utkání k dispozici téměř kompletní tým. Zcela fit je už brankář Zlámal, který kvůli problémům se zády vynechal poslední duel na Spartě. Tam po dohodě klubu nehráli ani Holzer s Vukadinovićem. Zmiňovaná trojice by se měla do základní sestavy Fastavu vrátit. „Marodka se nám vyprazdňuje, což je pozitivní. Na Olomouc by měla být k dispozici plná sestava,“ doufá Petržela.

HET Liga, 28. kolo -

FC Fastav Zlín (12.) – SK Sigma Olomouc (3.)

Výkop: dnes v 18.00, stadion Letná
Rozhodčí: Královec – Mokrusch, Vít (Machálek)
Ligová bilance: 4-8-11. Poslední zápas: 0:2, 18. listopadu 2017
Předpokládané sestavy: Zlín: Zlámal – Matejov, Bačo, Gajić, Bartošák – Ekpai, Traoré, Jiráček, Holzer – Hronek - Vukadinović.
Olomouc: Buchta – Hála, Radaković, Jemelka, Vepřek – Zahradníček, Houska, Plšek, Kalvach, Falta – Řezníček.
Tip Zlínského deníku: 1:1.