„Všichni se tam už těšíme. V zahraničí nebude horko ani zima. Můžeme si tam dovolit víc potrénovat. Hráči tam nebudou mít na starosti nic jiného než fotbal, navíc příjemné klimatické podmínky urychlí regeneraci,“ říká kouč Fastavu Bohumil Páník.

Devátý tým HET ligy chce na pobřeží Středozemního moře vypilovat herní věci a naladit formu na začátek druhé poloviny sezony.
Ševci na herní soustředění do Turecka odletí v neděli. Kromě tréninků absolvují Jiráček a spol také tři přípravné zápasy. Účastník základní skupiny Evropské ligy od 28. ledna do 7. února postupně vyzve Septemyri Sofia, Bate Borisov a FK Sudova. „Ještě nikdy jsme s nimi nehráli. Hlavně Borisov má vynikající mužstvo. Nepodceňuji ale ani další soupeře z Bulharska a Litvy. Jistě nás čekají kvalitní zápasy na přírodní trávě a v ideálním prostředí,“ říká Páník.

Stálicí na Uherskohradišťsku je Gambrinus Cup v Uherském Brodě. Na Lapači se letos odehraje už sedmnáctý ročník tohoto oblíbeného přípravného klání.
Zimní turnaje 2018: vítěz zápasu obdrží na Lapači jedenáct piv

Jeho tým zatím v zimní přípravě neprohrál. Po remíze s Rapidem Vídeň a výhře nad Opavou uspěli zlínští fotbalisté také se Zlatými Moravci a druholigovým Třincem. Ševci jak ve středu, tak i v sobotu doma na Vršavě zvítězili shodně 3:1. Oba zápasy i přes slušné výsledky ukázaly ve hře Fastavu hned několik nedostatků. „Pořád máme co zlepšovat a na čem pracovat,“ ví Páník.

Zlínští se proti Třinci museli stejně jako s Opavou vypořádat s neobvyklou hrou protivníka na tři obránce. „ Bylo to v zimě podruhé, kdy jsme nastoupili proti mužstvu, které hraje zónu jenom ve třech. Třinec to navíc hraje jinak než Opava. Má rozestavení 3-4-3 a když couvne na 5-4-1, pak je to absolutně neprůchozí,“ tvrdí jednašedesátiletý kouč.

fotbal FC  FASTAV Zlín   - FC ViOn Zlaté Moravce
Zlín má dobrý kádr. Jsou tu fajn kluci, říká Bijimine

V první půli se favorit jen těžko hledal rytmus a složitě se dostával do vyložených šancí. Zlínu pomohla až standardní situace. Na vedoucí gól hostujícího Šumbery, který skóroval po chybné rozehrávce nového stopera Bijimineho, odpověděl po rohovém kopu Džafiće a hlavičce Ekapie dorážející Francouz Beauguel.

Ševci mohli skóre ještě do přestávky otočit, ale ránu Traorého bravurně vytěsnil brankář Adamuška a dorážku zazdil Beauguel. „Druhá půle byla z naší strany kvalitnější. Lépe jsme se chovali především v útočné fázi a přidali na agresivitě ve středu pole,“ říká Páník.

Sedmadvacetiletý útočník Zlína Lukáš Železník věnoval první branku v roce 2018 nedávno zesnulému dědečkovi.
Uzdravený Železník na dědu nezapomíná. Gól mu poslal přímo do nebe

Ten vyzdvihl hlavně výkon středopolařů Hronka s Janíčkem. „Jsou dva brusiči, kteří sbírali odražené balony. Důležitý byl daleko větší pohyb dvou hráčů na hrotu útoku,“ přidává.

Obrat zařídil Lukáš Železník. Zkušený útočník se nejprve v 58. minutě parádně trefil do šibenice, v 72. minutě pak po šikovném uvolnění Hronka v šestnáctce soupeře dorazil balon do odkryté branky. V závěru měl ještě velkou šanci Bartošák. Krajní bek Zlína však mířil ze strany šla nad.

Přípravný fotbal -

FC Fastav Zlín – FK Fotbal Třinec 3:1 (1:1)

Branky: 58. a 72. Lukáš Železník, 25. Jean-David Beauguel - 12. Šimon Šumbera

Sestava Zlína 1. poločas: Zlámal – Kopečný, Bijimine, Hnaníček, Bartošák – Ekpai, Jiráček, Traore, Džafić – Mehanović, Beauguel

Sestava Zlína 2. poločas: Dostál - Holík, Bačo, Gajić, Matejov – Vukadinović, Janíček, Hronek, Džafić - Železník, Slaměna

Třinec: Adamuška – Ilko, Vaněk, Šumbera, Janoščín, Juřena, Bedecs, Ižvolt, Masař, Reintam.