Obrovská motivace pro každého

Zlínský klub se probil do třetího kola Intertoto Cupu přes finský tým Myllykosken, který vyřadil po výsledcích 1:1 a 3:2, a přes belgický KVC Westerlo. Žlutomodří byli po bezbrankovém výsledku na hřišti protivníka hnáni touhou vyzvat v dalším kole Atlético Madrid a doma Belgičany vyřadili po výsledku 3:0.

„S tak slavným klubem jsme dosud nehráli. Je to svátek a výjimečná událost pro celý zlínský fotbal,“ říkal před dvouzápasem tehdejší ředitel a místopředseda zlínského klubu Josef Duda. „Byl to svátek pro nás pro všechny. Moc jsme se na to těšili,“ vzpomíná záložník Josef Lukaštík.

Platilo to i pro zkušeného harcovníka Edvarda Lasotu, jenž už měl za sebou v té době nejrůznější štace, přesto se na sklonku kariéry na výjimečný okamžik těšil. „Ani ve snu by mě tenkrát nenapadlo, že si proti takovému klubu ještě zahraji,“ přitakává středopolař.

Tehdejší kouč Vlastimil Palička se však zaobíral kromě věhlasu devítinásobného mistra také jeho kvalitami. „Bylo nám jasné, že ve španělské lize nemůže působit žádný průměrný fotbalista. Doufali jsme však, že v náš prospěch by mohla hovořit větší rozehranost z předchozích kol,“ uvedl trenér, jenž mužstvo teprve v létě přebíral po Vlastislavu Marečkovi.

Tajemní Španělé

Jeho svěřenci na rozdíl od prvních dvou kol soutěže začínali tentokrát doma. O zápas byl velký zájem i mezi veřejností a naplnit čtyřapůltisícovou kapacitu stadionu Letná byla hračka. „Telefony nám vyzváněly po celý týden a zájemců o vstupenky bylo opravdu hodně,“ potvrzuje sekretář klubu Petr Klhůfek.

Zatímco Zlínští se na zápas těšili a pojali jej jako skutečný svátek fotbalu, Španělé přijeli v úplně jiném rozpoložení. Sedmé místo z uplynulého ročníku Primera Division a neúčast v prestižnějším poháru UEFA byly brány jako velký neúspěch a nový trenér Fernando Cesar dostal za úkol napravit tento nezdar v Intertoto Cupu. Skromný klub z Moravy neměl být překážkou.

Přesto se fotbalisté Atlética Madrid zahalili do tajemného roucha, odmítali jakékoliv zlínské nabídky ke zpříjemnění pobytu na českém území a veškerý servis si nechali dělat na míru od jedné agentury. Den před zápasem se Katalánci ubytovali v Přerově, večer si vyzkoušeli zlínský stadion a druhý den byli připraveni poměřit síly s domácím kolektivem.

Ani dva góly Švacha nestačily

Ten šel do utkání v plné síle vyjma stopera Koubského, který mezitím zamířil na hostování do Sparty Prahy. „Další hráči se až nečekaně rychle uzdravili. Takový zápas si prostě nikdo nechtěl nechat ujít,“ pousmál se při vzpomínce trenér Palička. Jenže i jemu zamrzl úsměv na tváři, když Novo hned ve druhé minutě otevřel skóre zápasu. Domácí se pak celý poločas nedostali z útlumu. „Prvních pětačtyřicet minut jsme odehráli hanebně a zbaběle. Rychlý gól nás zaskočil a až do přestávky jsme se jen bránili. Zvedli jsme se teprve po přestávce. Podařilo se nám vyrovnat, dostali jsme soupeře pod tlak, ale druhý gól v naší síti rozhodl,“ vybavuje si tehdejší kapitán mužstva Jaroslav Švach.

Zlín poté ještě dvakrát inkasoval do otevřené obrany a ani druhý gól Švacha mnoho šancí do odvety nedával. „Pykali jsme za zbytečné ztráty ve středu hřiště. Ty vyplývaly z nezodpovědnosti některých hráčů, což mě hodně mrzelo. Španělé navíc byli velmi silní po stranách, kde jsme je nestačili zachytávat,“ hodnotil úvodní bitvu kouč Palička.

Přesto nehrozilo, že by ševci odlétali na Pyrenejský poloostrov s pocitem marnosti a odevzdanosti. „Už jen zahrát si na takovém stadionu muselo být pro všechny fotbalisty velkou motivací. V postup jsme moc nevěřili, na to byli Španělé příliš vysokým favoritem, ale určitě jsme chtěli uhrát co nejlepší výsledek,“ ubezpečuje Palička.

Nervozita přišla až v Madridu

Do Madridu se zlínská výprava přesunula dva dny před zápasem. Po tříapůlhodinovém pobytu v leteckém speciálu BAE 146, který si hráči zpestřovali různými legráckami, zatímco majitel klubu Zdeněk Červenka popíjel svou oblíbenou whisky a místopředseda Josef Duda zase šampaňské, zamířila celá skupina do hotelu Gaudi. Poté následovala prohlídka města včetně stadionu Santiaga Bernabeua, kde hraje své domácí zápasy slavný Real Madrid.

Zlínské však přece jen v danou chvíli o něco víc zajímal stadion Vicente Calderóna pro 57 tisíc diváků, na němž měli jen o několik desítek hodin později svést nejslavnější bitvu své novodobé klubové historie. „Normálně nebývám nervózní, ale před tímto zápasem to neplatilo. Nervozita se dostavila,“ vybavuje si obránce Tomáš Janíček.

A právě k němu putoval v nastaveném čase z Červenkovy kopačky slibný míč. Kdyby k Janíčkovi doletěl, zlínský univerzál by už jen nastavil placírku a zakončoval do prázdné brány. Domácí zadáci však stihli pohromu zažehnat a děkovali nebesům i panu rozhodčímu, že nastavený čas raději ukončil. I porážka 0:2 totiž Atléticu zajišťovala postup do semifinále proti OFK Bělehrad.

„Po domácí porážce, po níž jsme na postup skutečně nemysleli, se nám povedlo téměř nemožné. I tak velké mužstvo jsme přinutili, aby v závěru bránilo porážku 0:2,“ byl na své svěřence hrdý trenér Palička.

Janíček pokopal i hvězdného Torrese

Hosté se ujali na trávníku devítinásobného španělského mistra vedení po rychlé brance Malára. Dvacet minut před koncem znejistěl početné domácí obecenstvo po standardní situaci přesnou hlavičkou Kroča. „Atmosféra byla parádní a závěr opravdu velmi příjemný. Dokonce i domácí fanoušci nás vyprovodili potleskem. Také oni věděli, že se mohlo zrodit opravdu velké překvapení,“ dodává střelec druhé zlínské branky.

Ševci se totiž nezalekli slavného jména soupeře a třeba Janíček bez váhání pokopal hvězdného a čerstvého mistra světa Torrese. „Nesmyslně zajel do naše brankáře, tak jsem mu něco řekl. On mě pak hned při prvním vzájemném kontaktu kopl, ale já jsem mu to při dalším střetu oplatil,“ vysvětlil na dokreslenou Janíček.

Nemalou zásluhu na historickém výsledku měl i brankář Vít Baránek, který se v pohárových duelech pravidelně točil se svým mladším kolegou Otakarem Novákem. „Dát tři branky Atléticu na jeho hřišti a postoupit? To už bychom chtěli asi opravdu hodně. Přesto jsme uhráli krásný výsledek,“ shrnul pocity celé zlínské výpravy zkušený gólman.

Některým borcům pak na památku zápasu, který sledovalo 25 tisíc diváků, zbyly dresy slavného katalánského velkoklubu. Ty si se svými protivníky těsně před půlnocí po skončení zápasu hráči vyměnili. Například Lukaštík získal propocený dres od věhlasného argentinského záložníka Simeoneho, nade všemi však čněl stoper Kroča.

Ten totiž od Španělů získal hned dva dresy. V Madridu si ten svůj vyměnil s Garciou Calvem, na čemž by nebylo nic zvláštního, nicméně jako jediný zlínský fotbalista ukořistil dres protivníka také na Letné. „U nás nehráli ve svých klasických dresech, nastoupili se Spidermanem. Kluci jej však nemají, protože vedení klubu nám výměnu zakázalo. Já jsem to ale riskl,“ pousmál se obránce.

Oslava pokažená krádeží

Jedinou kaňkou celého výletu tak bylo okradení manželky trenéra Paličky. Paní Olga společně se svým chotěm plánovala oslavit v Madridu trenérovy padesátiny, kterých se dožil den před slavným zápasem. Místo toho však musela na policii a na český konzulát.

„Společně jsme seděli v zahrádce před jednou z restaurací. Manželka si položila kabelku na zem, a když se pro ni sehnula, aby z ní něco vyndala, zjistila, že je pryč. Bohužel v ní měla veškeré doklady včetně pasu. Díky našemu delegátovi se naštěstí hned do druhého dne stihlo vše vyřešit a manželka mohla odletět společně s námi,“ popsal nepříjemnou zkušenost s madridskými kapsáři Palička.

Kdoví, zdali by však zlínská výprava odlétala ze španělského velkoměsta hned po zápase. V případě historického postupu by ke změně programu pravděpodobně došlo. „Pokud by nám to tam v nastaveném čase skutečně padlo, letělo by se asi mnohem později,“ přiznává i po letech majitel klubu Zdeněk Červenka.

1. zápas: 18. července 2004

ZLÍN – ATLÉTICO MADRID 2:4 (0:1)

Branky: 52. a 89. Švach – 72. a 86. Paunovič, 2. Novo, 83. Musampa. Rozhodčí: Rodomonti – Contini, Maggiani (všichni It.). ŽK: Hubáček – Fernandez, Simeone. Diváci: 4500 (vyprodáno).

Zlín: Novák – Vidlička, Kroča, Švach, Hubáček – Červenka (77. Novosad), Dobeš (88. Lička), Lasota, Lukaštík – Činčala (46. Vrtělka), Malár. Trenér: Palička.

Atlético: Neoren – Perea, García, Ibaňez, Barjuán – Novo (57. Aguilera), Simeone, Fernandez (87. Santi), Musampa – Ibagaza, Moreno (62. Paunovič). Trenér: Ferrando.

2. zápas: 24. července 2004

ATLÉTICO MADRID – ZLÍN 0:2 (0:1)

Branky: 12. Malár, 70. Kroča. Rozhodčí: Kessler – Soltow, Graefe (všichni Něm.). Diváci: 25.000.

Atlético: Leo Franco – Perea, García Calvo, Pablo, Antonio López – Novo (53. Aguilera), Simeone, Jorge (55. Torres), Nano (6. Musampa) – Ibagaza, Paunovič. Trenér: Ferrando.

Zlín: Baránek – Janíček, Kroča, Švach, Hubáček – Dujka (83. Dobeš), Činčala (53. Lička), Lasota, Vrtělka, Červenka – Malár (73. Lukaštík). Trenér: Palička.