„Taková je realita. My rozhodně brečet nebudeme. Pokusíme se urvat výhru a zvednout si sebevědomí,“ říká Páník.
S namotivováním mužstva šedesátiletý kouč mít problémy rozhodně nebude. „Věřím, že přijde hodně lidí, kteří nás poženou. Hráči to vycítí a podají maximální výkon,“ věří Páník.

Jeho tým má pouhé dva dny na to, aby zadechl, odpočinul a zmobilizoval síly na Rosického a spol. „Věřím, že pokud udržíme tempo hry z poháru, zlepšíme důraz a budeme ve větším počtu hráčů v šestnáctce soupeře, tak budeme úspěšní,“ prohlásil Páník.

Ševcům se v HET lize příliš nedaří. Naposledy doma vybouchli s Mladou Boleslaví 1:5 a po 12. kolech jsou až devátí.

Pražané jsou na tom sice v tabulce lépe, ale herně i výsledkově tápou. Hlavně venku se Stramaccioniho partě nedaří, čehož chtějí ševci využít. „Viděl jsem poslední utkání Sparty, která proti Baníku Ostrava prokázala velkou vůli po vítězství,“ poukazuje na poslední výhru Letenských Páník. Podle něj je nejen mozkem, ale i srdcem Pražanů Tomáš Rosický. „Pořád je to velký fotbalista. Je velký rozdíl, pokud Sparta nastoupí s ním, nebo bez něj,“ tvrdí Páník.

Ten upozorňuje, že žádná z letních posil nedosahuje kvalit bývalého záložníka reprezentace, Arsenalu nebo Dortmundu. „Sparta nekoupila centrální, ale boční nebo hrotové hráče či stopery. Žádný z nich nedosahuje Rosického kvalit. Tomáš má skvělé improvizační schopnosti, výbornou předfinální a finální fázi,“ oceňuje Páník.

Zaměřovat se ale pouze na Rosického nebude. Zlínský kormidelník přemýšlí nad vlastním týmem. V neděli totiž bude postrádat Holzera s Vukadinovićem.

Oba hráči přišli do Zlína před sezonou právě ze Sparty, takže podle dohody nesmí proti mateřskému klubu nastoupit. „Je to pro nás komplikace. Na druhé straně jsme to věděli dlouho dopředu, kalkulovali jsme s tím, takže jsme si třeba v poháru ve Vlašimi připravili další hráče,“ zůstává Páník v klidu.

Zlínský kouč má na Holzerův post připraveny hned dvě záložní varianty. Zda na pozici levého obránce dostane šanci Bartošák nebo Slovák Matějov, zlínský kouč tají. „Oba mohou na tomto postu odehrát výborné utkání,“ říká Páník.

Horší je, že Fastavu chybí klasický střelec. Senegalci Diopovi se sice daří, ale dalšího kanonýra ševci nemají, což ukázal i poslední duel Evropské ligy v Kodani. „Rozdíl mezi námi a evropskými týmy je v koncových hráčích,“ tvrdí Páník. „Vždycky říkám, že když naši hráči budou střílet branky a začnou se prosazovat i v Evropě, tak nebudou hrát ve Zlíně, což je třeba případ Vukadinoviće, který sice v posledních dvou zápasech částečně ožil, ale góly prostě nedává,“ pokračuje.

Ani tak ale ofenzivní eso nezatracuje. „I když ho několikrát zradila, pořád je nebezpečný. Pokud se probudí, zase může být naším finálovým nahrávačem,“ věří zlínský stratég.

Podobně na tom jsou i další zahraniční akvizice jako Ekpai, Mehanovič nebo Džafić. „Očekával bych, že se prosadíme spíše ze středu hřiště. Čekal bych, že budeme častěji a lépe střílet,“ říká Páník.

Zatímco k chabé koncovce má kouč Fastavu oprávněné výhrady, výkony Moravanů jsou až na duel s Mladou Boleslaví celkem slušné.
„Jsme na nějaké cestě, mužstvo se hodně změnilo, teď se sehrává. Myslím, že herně jdeme nahoru. Začínají nám fungovat určité vazby. Jenom nám chybí góly,“ mrzí Páníka.