Hráči Fastavu v nedělním duelu 22. kola šokovali Eden, kde skolili favorizovanou pražskou Slavii 2:1 a v tabulce se vyšvihli zpátky na jedenácté místo. První venkovní triumf Moravanů v letošním soutěžním ročníku vystřelil ve druhé minutě nastaveného času Ubong Ekpai.

Dalším hrdinou utkání byl hostující brankář Zdeněk Zlámal, který ve 24. minutě zneškodnil slávistickému kapitánovi Milanu Škodovi pokutový kop.

Sešívaní před vlastním publikem padli na jaře vůbec poprvé. Na vedoucí Plzeň dál ztrácejí devět pokud, a pokud Viktorie zvládne středeční dohrávku v Ostravě, bude náskok ještě výraznější.

Dobře připravený Zlín zaskočil favorita hned v 7.minutě. Rohový kop sice domácí obrana ještě odvrátila, ale po následném centru Hronka a hlavičce Vyhnala se do míče opřel neobsazený Holzer, který překonal brankáře Koláře bombou pod břevno.

Slávisté se po reprezentační přestávce rozjížděli hodně pozvolna. Poprvé domácí zahrozili po čtvrthodině hry. Reprezentant Škoda ale mířil hlavou po rohu Stocha pouze do tyče, dorážejícího Součka vychytal připravený Zlámal.

Zkušený brankář se v první půli vytáhl ještě několikrát. Klíčový byl hlavně zákrok při Škodově penaltě, kterou sudí Hrubeš nařídil za ruku Gajiće. I když útočník Slavie letos pět pokutových kopů proměnil, proti Zlámalovi neuspěl. Zlínský gólman střelu mířící k pravé tyči pohotově vyrazil.

Pražané ovšem dlouho nesmutnili. Škoda své zaváhání brzy napravil, když po Bořilově dlouhém autu a hlavičce Součka nechytatelně propálil bezmocného Zlámala. Byla to Škodova jedenáctá trefa v sezoně, za nejlepším střelcem HET ligy, plzeňským Krmenčíkem zaostává už pouze o gól.

Zkušený forvard mohl proti Zlínu skórovat ve druhém poločase, ale Zlámala zblízka nepřekonal.

Slavia měla po přestávce herně navrch, ale v zakončení se soužila. Střídající Tecl přehodil Zlámala i hostující branku. Pozorně bránící a obětavě hrající ševci dlouho nijak nebezpeční nebyli. Aktivitou hýřil hlavně Holzer. Jeho hlavičku po centru Ekpaie těsně před půlí zneškodnil Kolář.

Fastav se i po změně stran především bránil. Tlak Slavie s přibývajícími minutami gradoval, ševci ale všechny nepříjemné chvíle ustáli a v nastaveném čase favorita dokonale zaskočili. Moravané nejprve přečkali standardní situace a po rychlém brejku udeřili.

Střídající Vukadinovič pláchl domácí obraně a od poloviny hřiště šel sám na brankáře Koláře, kterého obešel a připravil vítězný gól pro dorážejícího Ekpaie.

Radost hostů byla obrovská. Vždyť ševci byli až do nedělního utkání nejhorším jarním ligovým týmem. V předcházejících pěti duelech získali pouze bod v úvodním střetnutí s Duklou, jinak pouze sbírali porážky. Bídnou sérii nečekaně utnuli až v Edenu.

Ševci chtějí potvrdit senzační velikonoční výhru v sobotu doma proti poslednímu Baníku Ostrava. Důležitý záchranářský duel se hraje na Letné v sedmnáct hodin.