„Mám jiné přednosti,“ usmívá se Michal Bílek.

Fotbalista Československa roku 1989, který jako první trenér v české nejvyšší soutěži získal se Spartou double, se k trénování vrací po čtrnácti měsících.
Angažmá ve Zlíně bere jako výzvu. Na Moravu se po podpisu smlouvy dokonce zajel podívat.

„Těšil jsem se. Klub má ambice, jsou tady zapálení lidé. Chceme navázat na předcházející práci a zase udělat nějaký úspěch. Uvidíme, jaký se nám podaří dát dohromady mužstvo. Podle toho si určíme cíle. Věřím tomu, že budu úspěšný,“ říká Bílek.

Na úvodním tréninku se novému zlínskému kouči hlásilo dvacet hráčů včetně dvou brankářů.

Beauguel s Traorém se k mužstvu kvůli dopravním komplikacím připojí až v úterý. První tréninkový den absolvovalo i několik staronových tváří. Z hostování se na Letnou vrátili Podio, Bartolomeu nebo Štípek. Naopak Fantiš dál zůstává v Příbrami.

Jediným nováčkem je zatím stoper Petr Buchta, který přišel do Zlína na přestup z Bohemians 1905.

„Měl výborný půlrok v Jihlavě. Je to pevný obránce, stoper, takže počítám s ním na tuto pozici. Může hrát vpravo i vlevo,“ říká Bílek.

Známý kouč moc dobře ví, že defenzivu potřebuje účastník základní skupiny Evropské ligy pořádně srovnat.

„K tomu je ale potřeba, abychom všichni byli na stejné vlně. Jinak nebudeme úspěšní,“ ví Bílek.

Mimo hru je zraněný útočník Vyhnal, který má vleklé potíže s bolavou patou. „Čekáme na zdravotní vyšetření,“ uvedl trenér Bílek.

Nejistá je budoucnost afrického stopera Jonathana Bijimineho, jenž zatím příliš nezaujal a s nímž trenér Bílek příliš nepočítá.

Šanci v letní přípravě ale dostane kompletní kádr. „Chci vidět všechny hráče,“ říká Bílek.

Vedení klubu navíc shání další posily.

„Vzhledem k tomu, že odešli čtyři hráči, tak budeme chtít, aby se kádr nějakým způsobem doplnil. Ale asi to bude za pochodu,“ tuší zlínský trenér.

Petrželův nástupce po odchodu gólmana Zlámana a přestupu Ekpaie do Plzně řeší především pozici brankáře a útočníka. „Pracujeme na posílení,“ tvrdí Bílek.

Lídra mužstva chce ale najít mezi hráči, kteří nosili žlutý dres už minulou sezonu.

„Jsou tady hráči, kteří to na sebe musejí vzít. Ať už jde o Jiráčka, Železníka či další zkušené hráče,“ říká Bílek s tím, že kapitána vybere až později.

První přípravný duel sehrají ševci už ve středu. Na hřišti ve Spytihněvi otestují svoji formu proti druholigovému Znojmu. Na zvučnější soupeře fotbalisté Fastavu narazí až na soustředění v Rakousku, kam odjíždí příští úterý. V Badenu vyzve Bílkův tým maďarský Ferencvároš Budapešť, ve Vídni se zase postaví čínskému mistru, exotickému celku Guangzhou Evergrande Taobao FC, kterému šéfuje Ital Fabio Cannavaro.

„Silnější soupeři nás prověří nejvíc. Odhalí naše nedostatky. Jsem rád, že se potkáme s takto kvalitními týmy,“ těší Bílka. Po návratu domu se Zlíňané utkají s Frýdkem-Místkem a Zlatými Moravci.

V letní přípravě se ševci zaměří především na získání fyzické kondice i zlepšení herního projevu.

„Nevěřím, že problémy s kondicí byly u hráčů až takové. Na druhé straně pokud není hráč dostatečně připravený, jeho výkon není optimální,“ ví třiapadesátiletý kouč.

Na odstranění herních neduhů má nový zlínský kouč čtyři týdny. „Je to dostačující čas,“ je přesvědčený Bílek, který chce ve Zlíně vytvořit především soudržný tým. „Chci českou kabinu,“ tvrdí.

Spolupráce se zahraničními hráči se ovšem nezříká, prostor však chce dát i odchovancům Fastavu.

Přehled o domácích hráčích má i David Hubáček. Bývalý ligový obránce v týmu povýšil. Už nebude pouze vedoucím mužstva, ale nyní má novou roli druhého asistenta a společně s Janem Kameníkem bude Michalu Bílkovi po ruce.

„Podělíme se o práci při tréninku. David se zapojí podle potřeby,“ říká kouč hlavní kouč Fastavu.

O cílech pro novou sezonu nechce bývalý reprezentační trenér zatím mluvit.

„Hlavně bude záležet na tom, jak bude vypadat kádr,“ tvrdí.

Ševci se však pod novým koučem chtějí prezentovat běhavým fotbalem, který bude zajímavý pro fanoušky. Ti v nadcházejícím ročníku uvidí více zápasů. HET ligu totiž čekají razantní změny.

„Já to vítám. Třicet zápasů je málo,“ míní Bílek.