„Výsledky nebyly důležité. Hlavně šlo o užitečnou mezinárodní konfrontaci,“ řekl šéftrenér zlínské mládeže a kouč starších dorostenců. A co mu prozradila? Nic radostného!

„Ujel nám vlak. Vždycky jsme byli silní v disciplíně a taktice, jenže Evropa nás v ní nejen dohnala, ale předehnala,“ pustil se Skácel do hodně kritického hodnocení. „Vždycky jsme zaostávali v individuálních dovednostech a rychlosti práce s míčem. Ale i v tom se nám vyspělá Evropa vzdálila,“ dodal Skácel.

Receptem je podle něj radikální změna práce s mládeží, a to v celé republice. „Vytrácí se radost z fotbalu. Honí se výsledky už od přípravky, což je špatně. Je nesmysl nechat běhat žáky po horách. Musí se co nejvíce pracovat s míčem. Jinak se bude čím dál tím častěji dočkávat takových výbuchů jako nedávno ve zpackané kvalifikaci devatenáctek na mistrovství Evropy,“ připomněl Skácel krach českých mladíků v estonském Tallinu.

V podobném duchu mluvil i kouč zlínské sedmnáctky Milan Hanko. „Kluci ve evropských klubech přemýšlejí jinak než u nás. Mentálně jsou mnohem dále, a proto se rychleji a lépe prosazují v mužských kategoriích,“ míní Hanko. Své svěřence přesto neopomněl pochválit. Vždyť ze šesti zápasů neprohráli ani jeden.

Tescoma v Nizozemsku Turnaj „19“ v Ruurlo

Výsledky ve skupině: IF Brommapojkarna (Švédsko) 0:2, Ankaraspor AS (Turecko) 1:2, VV Ruurlo 3:0, FK Cukaricki Stankom (Srbsko) 0:1, FC TPS Turku (Finsko) 3:0. O umístění: Gent 0:1 (Belgie), Sparta Rotterdam (Nizozemsko) 0:0, 15:14 na pen.

Turnaj „17“ v Boekele

Výsledky ve skupině: Gent 1:1, Enschedese Boys (Nizozemsko) 1:0, Sparta Rotterdam 0:0, Peterborough (Anglie) 0:0. O umístění: FC Volendam 4:0 (Nizozemsko), Borussia Berlín 2:1 (Německo).