Ostatně právě jedenáct hráčů tvoří fotbalové družstvo. „Kdybychom zůstali jedenáctí, bylo by to hodně špatné. Doufám, že jedenáctka bude pro mě šťastná,“ říká 52letý Skácel, který přešel k áčku po třech letech v pozici šéftrenéra mládeže klubu.

Má Zlín dobré podhoubí?
Je tady hodně šikovných kluků. Ale není to jenom o tom, že je někam posuneme a řekneme: Podívejte, máme v mužstvu mladé hráče. Vždycky je otázkou, jak se s nimi dělá dál. To je jedno z nejdůležitějších témat budoucí koncepce klubu.

A pracovalo se s nimi dobře, nebo špatně?
Každý rok se musí vyhodnotit. Na základě předchozí sezony jsme zjistili, že někteří naši odchovanci jsou konkurenceschopní, ale práce s nimi musí být trochu jiná.

V čem konkrétně?
Více individuální. Nemluvím jen o fotbale jako takovém, ale i o mentální stránce. Hráč musí jít z dorostu mezi muže vybavený komplexně a znát svoji roli. A tohle ve Zlíně úplně nefunguje.

Začít se ale musí na Vršavě.
Samozřejmě.

Je pro vás výhodou, že většina kluků z kabiny áčka i béčka vám prošla rukama v mládežnickém centru?
Jednoznačně. Každý z nich má svůj určitý strop. Každý jeho krok, kterým jde nad dorosteneckou úroveň, je potřeba hlídat. Proto opakuji, že je to o individuální práci s hráčem po všech stránkách.

Proč jste kývl na nabídku posunout se k mužům?
Je to pro mě další zkouška sebe samého.

Vracíte se ke zlínskému áčku po pěti letech. Tehdy jste skončili nedobrovolně s Petrem Uličným po 14. kole. Jak na tu dobu vzpomínáte?
I přesto všechno strašně rád. Hlavně v začátku tady byla výborná kabina. I za tak krátký čas jsem získal spoustu zkušeností. Jinde bych je nenašel. Uličného nikdo v lize nepřeskočí. Má asi čtyři sta deset startů jako trenér a už teď je ikonou. Stačilo jen naslouchat.

V čem byl jiný než ostatní trenéři? Říká se, že byl svéráz. Byl jsem třeba párkrát svědkem, jak volal na hráče ty, protože neznal jejich jména.
To bylo spíše v rámci uvolněné nálady. Byl svůj a nepřísluší mi hodnotit jeho metody. Každopádně Petr Uličný si zaslouží veškerý respekt a úctu. Když ho ale srovnám se mnou, tak více spolupracuji s vědeckými trendy. U reprezentace s trenérem Hřebíkem je to ještě dál a snažím se to přenášet do své práce.

Proč vám to tehdy nevyšlo?
Je to zase o komunikaci. A o výsledcích. Před sezonou jsme vyhráli všechno, jenže jsme pak prohráli hned v prvním kole se Slováckem, což trochu nalomilo chemii mezi mužstvem a trenérem. Navíc Petr byl v té době dost vážně nemocný, vzdal to sám. Zdraví bylo u něj přednější, což je pochopitelné. Kdyby byl plný síly, tak by to zvládl.

Znamenalo to, že jste měl u týmu větší roli?
To ne. On je tak silná osobnost, že to na sobě nedal znát. Zdravotní problémy zvládl a dnes už zase trénuje. O tom, že je dobrý kouč, svědčí i jeho umístění v Brně, kam šel po Zlínu. Dal to tam dohromady, i když pak musel odejít. Ale podívejte se, kde je teď bez něj Brno…

Jak moc se zlínské mužstvo za pět let změnilo?
Téměř kompletně. Zůstali Aleš Kořínek, Ivo Zbožínek a Roman Dobeš, který tehdy ve Zlíně končil. O tom, že tady byla větší kvalita, se ale bavit nemusíme.

Váš předchůdce Marek Kalivoda razil filozofii útočného fotbalu doma i venku. Jaké je vaše trenérské krédo?
Chci hrát úspěšně, což znamená účelně. U mládeže je trenér hodnocený podle výchovy hráče, u mužů podle výsledku zápasu. Jasně, hodnotí se i hra, ale ať si vykládá, kdo chce co chce, je nejdůležitější konečný výsledek utkání.

Viděl jste v předchozí sezoně zlínské duely?
Pokud jsem měl čas, tak ano. V každém zápase měl tým hodně dobré fáze. A zase dostáváme k tomu, že kluci fotbal umí hrát a mají potenciál. Všichni se ale musí zlepšit.

Mezi řádky se dá číst, že Kalivoda podle vás na hráče nebyl tak přísný. Znamená to, že se mohou „těšit“ na daleko přísnějšího kouče?
Budu pořád stejný. Důrazný, ale spravedlivý.

Poslední zápas se Znojmem mužstvu bez opor Malcharka, Nováka a Kroupy nevyšel. Co jste si říkal na tribuně, když jste ho sledoval?
Nehodnotím jeden zápas. Vím, jak hráli předtím. Rozlučka s diváky jim ale absolutně nevyšla. Poděkování divákům, klubu, sponzorům a městu mělo být důstojnější. Kluci si možná ani neuvědomili, jaké prostředky jsou na chod oddílu vynakládány. Město hodně podporuje mládež, na to jsou navázáni další sponzoři.

Před startem minulé sezony vyhlásil Zlín za svůj cíl návrat k hodnotám bývalého kouče Vlastislava Marečka, což znamená sázku na vlastní odchovance. Budete v tom pokračovat?
Teď je hektické období. Už od minulého týdne pracujeme na tom, jaký tady bude kádr. Chceme, aby se zkvalitnil, respektive doplnil. Nejde hrát jen s mladými, musí být v týmu někdo, od koho se budou učit. Věřím, že se to podaří a Zlín bude zase silný. Mančaft bude každopádně proti jaru o dost jiný.

Kdo bude nejvíce scházet?
Hlavně góly Kroupy a Nováka budeme nahrazovat obtížně. Rozhodně chceme udržet Zbožínka a Romana Dobeše, i když oba mají nabídky. Dobeš má platnou smlouvu, Zbožínek přemýšlí o Brnu a Prostějovu, kde bydlí a kde chtějí tamní klub znovu nastartovat.

A když je neudržíte?
Druhá alternativa je nachystaná.

Dají se čekat opravdové posily? Mužstvu prý scházel vůdce.
Všechno je v jednání. Chceme přivést zajímavé hráče. Zlín je čistý a ekonomicky silný klub. V trojici majitel klubu pan Červenka, ředitel Gojš a já se teď o těchto věcech hodně vážně bavíme. Možná k tomu přispěl i poslední domácí zápas se Znoj mem, protože všichni jsme z něj byli zaskočeni.

Kdo by měl být pilířem Zlína kromě zmíněných Zbožínka s Dobešem?
Hráči jako Pazdera, Poznar atd. To jsou ročníky 1987, 1988 a už nejsou mladí. Jsou naopak v nejlepším fotbalovém věku, mají za sebou spoustu startů v první nebo druhé lize. Své mají odehrané Bačík, Šrom, Jirka Dobeš. Je jich dost.

Kde tlačí mužstva nejvíce bota?
Po odchodu Nováka to jsou jednoznačně kraje zálohy. Mančaft má ale potenciál a drastická obměna, že by muselo přijít jedenáct lidí, nehrozí. Práce je tady dobrá. I Marek měl posty jištěné, což je správně. Teď se ale musíme bavit o kvalitě, kterou si Zlín zaslouží.

Jaká je vize klubu, pokud jde o návrat do nejvyšší soutěže?
V horizontu tří let maximálně chceme zaútočit na první ligu.

Skácelovy štace

2003–2004 Kroměříž (MSFL, II. liga)
2005 Bystřice (MSFL)
2005–2006 šéftrenér mládeže Tescomy Zlín
2006 asistent prvoligového týmu Tescomy Zlín
2006–07 Tescoma Zlín B (MSFL)
2007 Tescoma Zlín B (MSFL)
2007–2008 Kroměříž (MSFL)
2008–2010 šéftrenér mládeže Tescomy Zlín

Reprezentace ČR
2009–2010 asistent U18
2010–2011 asistent U19