Dřív působil v klubu jako sekretář nebo vedl mládež či rezervní tým. Poslední tři sezony plnil roli asistenta hlavního kouče Páníka.
Po jeho úterním odvolání dočasně převzal velení nad prvním mužstvem Fastavu. „Příprava na sobotní zápas s Jabloncem probíhá ve standardním režimu. Tým vedu já s kolegou Janem Kameníkem. Samozřejmě za dohledu hlavního trenéra,“ říká Jan Somberg.

S nadřízeným zatím pořádně nemluvil. Petržela si totiž do Zlína kromě elánu a silných slov přivezl také chřipku. Na mužstvo zatím dohlíží zpovzdálí. „Zatím jsme se o něčem konkrétním nebavili, to je hudba budoucnosti. Základní sestavu ale určí hlavní trenér,“ prozrazuje Somberg.

Ten je dlouho spojený s Baťovým městem. Fotbalovému klubu odvádí poctivé služby už dvacet let.

Za tu dobu zažil na Letné asi šestadvacet trenérů. Sám pomáhal pouze jednomu z nich.

Bohumil Páník si Somberga před třemi lety vybral za asistenta. Společně prožili mimořádně úspěšné období.

Ševce vytáhli z druhé ligy mezi elitu, slavili triumf v MOL Cupu a užívali si zápasy Evropské ligy. „Rozloučili jsme se podáním ruky, vřelým objetím,“ prozrazuje Páníkův pobočník.

Nyní si Somberg musí zvyknout na nového kolegu. Vlastimil Petržela je ještě o tři roky starší než jeho předchůdce. Stejně jako Páník má ovšem cenné zkušenosti ze zahraničí.

Zenit Petrohrad dovedl k druhému místu v ruské lize a do čtvrtfinále Poháru UEFA. Předtím slavil úspěchy se Slavií, Spartou, Libercem a Bohemkou.

Nyní bude svérázný a upřímný kouč tahat z bryndy zlínské fotbalisty, kteří po mizerném vstupu do jarních odvet potřebují nastartovat. „Pana Petrželu neznám, nikdy dřív jsem s ním nemluvil. Každý trenér má ale svoje věci, vždycky přinese týmu něco nového,“ připomíná Somberg. Zlínští trenéři ale nyní mají pouze pár dní na to, aby dokázali z hráčů vytáhnout to nejlepší a do sobotního duelu z nich vytvořili silný a semknutý mančaft.

Jednoduchá práce je rozhodně nečeká. Na Letnou totiž dorazí sebevědomý Jablonec s impulzivním koučem Petrem Radou.
Bývalý kormidelník české reprezentace začal na severu Čech skvěle. Jablonečtí nejprve na Střelnici přemohli Teplice, před týdnem zvítězili na Julisce, kde skolili domácí Duklu 1:0.

Teď si věří i na ševce. „My se nebojíme. Sice respektujeme sílu Jablonce, který dvakrát po sobě vyhrál. Na druhé straně každý ligový soupeř je k poražení. Jenom je potřeba přistoupit k utkání poctivě a hrát na dvě stě procent,“ tvrdí Somberg. Ševci si uvědomují vážnost situace. Před vlastním publikem chtějí odčinit ostudnou blamáž z Karviné. Bez tvrdé práce to ale nepůjde. „Základem je nasazení,“ ví Somberg.

Práci zlínským trenérům navíc komplikuje marodka. Fit nejsou útočníci Vyhnal se Slaměnou, kteří celý týden pouze vyklusávali, nemocný je Traoré. Otázkou je, kolik minut vydrží Železník s Beauguelem. Další útočníky Fastav nemá. „Musíme si poradit,“ dodává Somberg.