MARTIN BŘENEK

Zlín – O týden déle než úspěšný kolega, trenér Bohumil Páník, vydržel v realizačním týmu nového kouče Vlastimila Petržely asistent Jan Somberg. Po třech letech jej u prvoligových fotbalistů FC Fastav Zlín střídá Dušan Žmolík, jenž s Petrželou spolupracoval při posledním angažmá v ostravském Baníku. „Změnu a mé odvolání jsem začal tušit po prohraném zápase s Jabloncem (0:4). Ještě v úterý jsem pracoval u prvního týmu, ve středu ráno ale došlo k ukončení spolupráce,“ konstatoval 42letý odborník, který se fotbalové trenérské profesi věnuje od roku 1996.
Třebaže Somberg ve zlínském prvoligovém klubu působil již před příchodem k prvnímu týmu řadu let u mládeže, jeho cesta ve Fastavu je podle všeho u konce. „Budu si hledat nové angažmá,“ potvrdil fotbalový trenér, který ale zatím netuší, kam jeho kroky povedou.
„Nabídky ze dne na den asistenti dostávají málokdy, ani já nyní žádnou nemám. Popravdě role asistenta moc vidět není, je to hodně „černá“ práce,“ poznamenal Somberg.
Strach o svou budoucnost mít nemusí. Je totiž držitelem hned dvou fotbalových profi licencí – mládežnické i seniorské. „Vše je čerstvé. Vím, že chci u fotbalu zůstat, je mým životem.“
O to více jej těší, že byl součástí a podepsal se na úspěšném období zlínského klubu, který v uplynulých třech letech přepisoval svou historii. „Za rok dva teprve lidé ocení, čeho se zde dosáhlo. Byly to neuvěřitelné výsledky, mé nejkrásnější a zopakovat je nebude jednoduché,“ míní Somberg, který i přes rychlý konec v klubu mu bude neustále držet palce a přát jen to nejlepší.
„Nikdy proti Fastavu neřeknu křivé slovo. Nyní je to ale jen na hráčích. Krize není o vedení, trenérech či něčem jiném. Současný kádr má svou kvalitu, třebaže na první příčky asi ne. Nyní je to na hráčích, aby se dostali z krize a soutěž důstojně a v klidu dohráli,“ vzkázal Jan Somberg.