„Bylo to ale těžké a především nečekané. Vždyť dosud jsem sledoval spoluhráče i soupeře pouze v televizi. Nyní s nimi hraji. Je to zážitek,“ vyznává se Dominik Simerský.

První fotbalové krůčky začal dělat v pěti letech v roce 1997 v žáčcích otrokovické Jiskry. Po dvou letech přestoupil k městskému rivalovi do Viktorie, kde vydržel do roku 2003. „Je to už dávno, ale je to mé dětství. V obou klubech jsem se naučil základům fotbalu. Ale pokud jsem chtěl jít výkonnostně výš, musel jsem hledat jiný klub, kde bych se uplatnil,“ uvědomuje si 18letý fotbalista.

Nejvíce mu k fotbalovému růstu pomohl někdejší trenér žáků ve Viktorii Otrokovice a v současnosti kouč třetiligového Hulína Josef Pospíšil. „Ale na každého trenéra vzpomínám v dobrém. Musím to zaklepat, nikdy jsem s nimi neměl problém,“ pochvaluje si hráč, jemuž dělá agenta „stáj“ Nehoda sport.

V roce 2003 přestoupil Simerský do fotbalové akademie tehdejšího Synotu Staré Město a současného 1. FC Slovácko, kde vydržel až do roku 2008. „Viktorka mě ale nechtěla do Slovácka pustit, takže jsem musel do Brna a z něj poté na hostování do Slovácka. Tamní působení mi dalo hodně. Naučil jsem se tam fotbal, akademie Slovácka je vyhlášená,“ tvrdí s uznáním Simerský.

V roce 2008 se vrátil do brněnského dorostu a loni 17. října na trávníku pozdějšího mistra z Plzně udělal první krůčky v prvoligovém fotbale. Ani nadšení čerstvě zletilého teenagera však neodvrátilo porážku Zbrojovky 1:4. „Čeká mě ještě dlouhá cesta,“ uznává naděje českého fotbalu, která odehrála v předchozí sezoně v Gambrinus lize 18 zápasů a z toho 14 celých.

Tím, že v 18 letech řídil ligovou obranu, však získal zkušenosti k nezaplacení. „Je to hodně složité. Vždyť přede mnou hrají starší a zkušenější spoluhráči. Musím na ně i hodně řvát, protože narozdíl od dorostu chodí do hlediště mnohem více lidí a kolikrát se neslyšíme, což je někdy problém,“ přiznává chraptivým hlasem.

V pátém zápase v životě mezi elitou se dočkal také prvního gólu v nejvyšší soutěži. Ve vítězném zápase v Ústí nad Labem vyrovnával po akci Polácha. „Po rohu Ústí odhlavičkovalo míč, ale já jsem zůstal ve vápně, spoluhráč mě našel a hlavou jsem jej uklidil do branky,“ vybavil si další slastný moment.

Ovšem největším dosavadním zážitkem pro něj byl duel na pražské Letné proti Spartě (0:2). „Hrál jsem proti hráčům jako Matějovský nebo Brabec. Na to vzpomínám moc rád,“ zdůrazňuje.

Simerského dovedností si nemohl nevšimnout ani kouč reprezentační devatenáctky Jaroslav Hřebík, který ho postavil v přípravném duelu proti Německu (1:1). „Ale premiéra mohla být lepší, takže nevím, jestli se ještě v reprezentaci ukážu. Záleží na trenérovi, na jaké bude sázet hráče. Myslím ale, že bych na ni měl,“ hlásí sebevědomě.

V premiérové sezoně se postavil proti svému bývalému klubu ze Slovácka (7:0) hned ve svém druhém zápase. „Ale prestižně jsem to moc nebral, protože moc protihráčů neznám,“ tvrdí. Po sestupu Zbrojovky Brno do druhé ligy jej čeká další „osobní“ derby proti zlínské Tescomě. „Na zápas se těším, ale nebude to pro mě nic výjimečného.“

I když má Brno vzhledem k údajné úplatkářské aféře Sigmy Olomouc ještě teoretickou možnost na účast v první lize i pro příští sezonu, moc s touto variantou nekalkuluje. „Spíše počítáme s tím, že budeme hrát druhou ligu. Nyní máme dovolenou a s přípravou začínáme teď v pondělí, takže to se spoluhráči neřešíme,“ podotkl Simerský.

Přestože nyní ligovým fotbalistům pomalu končí dovolená, Simerský musel na užívání letních radovánek zapomenout a vrhnout se do studia na ekonomickém lyceu. „Musím nahnat známky, takže trávím hodiny ve škole. Přes týden se zdržuji v Brně, ale na víkendy jezdím domů do Otrokovic,“ popisuje talent českého fotbalu.

Dominik Simerský

Narozen: 29. září 1992 ve Zlíně. Výška: 190 cm. Váha: 78 kg. Post: obránce. Číslo dresu: 5. Přezdívka: Simi. Státní příslušnost: ČR.

Kariéra: Jiskra Otrokovice (1997 – 1999), FC Viktoria Otrokovice (1999 – 2003), FC Synot Staré Město/1. FC Slovácko (2003 – 2008), 1. FC Brno – st. dorost (2008 – 2010), Zbrojovka Brno (I. liga).

Charakteristika: Hraje velmi dobře pozičně. Na svojí výšku poměrně rychlý a velmi silný ve hře hlavou. Umí dát hře myšlenku a je velmi dobrý při organizaci hry.

Zdroj: www.nehodasport.cz