Na jaře může sestoupit ze tří skupiny III. tříd až šestnáct mužstev. Kluby reorganizaci odhlasovaly, řadě znich se alenelíbí

„Pyramidový model soutěží sco nejširší základnou je podle nás nejvhodnější variantou,“ vysvětlil Pavel Brímus, šéf OFS Zlín. „Chtěli jsme také zkvalitnit III. třídy,“ podotkl Miroslav Stoklásek, předseda Sportovně technické komise.

Změnu, kterou před losovacím aktivem sezony 2007/08 navrhl výkonný výbor OFS, odhlasovaly samy oddíly. Ne všechny kluby sní však souhlasily. „Nelíbí se nám to. Jde už odruhou reorganizaci během dvou let,“ upozornil Lucien Rudl, sekretář 1.FC Neubuz.

Malá obec nedaleko Slušovic vydělala na loňském rozšíření počtu účastníků jednotlivých skupin III. tříd ze dvanácti na čtrnáct a postoupila ze druhého místa. Osoutěž výše tehdy dokonce zamířily icelky zpátých příček IV.třídy.

Letos na jaře však dojde kopačnému extrému a zIII. tříd spadne vpřípadě nejpříznivějšího scénáře čtrnáct družstev, reálně však patnáct nebo šestnáct. Asmutný osud by tak neminul právě Neubuz, které patří po podzimní části ve skupině B desáté místo. „Sotva jsme postoupili, už nám zase hrozí sestup,“ posteskl si LucienRudl.

Reorganizace je trnem voku ijedenáctému celku skupiny C SK Jestřabí. „Jednoznačně stím nesouhlasíme. Případný pád by nám po sportovní stránce ublížil. Týmy zčela IV. tříd jsou na kvalitativně nižší úrovni než mužstva na posledních místech III. třídy,“ míní jestřabský sekretář JindřichHnilo.

Smířený ze změnou je naopak desátý celek III. třídy skupiny ATJ Sokol Velký Ořechov, který loni postoupil zpáté pozice. „Kdybychom se nezachránili, mrzelo by nás to,“ uvedl Karel Mrázek, funkcionář Velkého Ořechova.

Vprekérní situaci se ocitl šéf STK Miroslav Stoklásek, který je zároveň sekretářem devátého družstva III. třídy skupiny AFC Žlutava. „Unás vklubu mi to naštěstí nikdo neotloukl ohlavu. Sestup by pro nás byl každopádně obrovskou ztrátou,“ pověděl Stoklásek.

Pozitivně přijali reorganizaci vTrnavě, která se vtéto sezoně ocitla ve IV. třídě ve skupině A, kde ale hrají převážně týmy ze západní části okresu. Oddíl ležící téměř uhranic okresu Vsetín se tak vtéto sezoně například vůbec nepotkal snedalekými Vizovicemi či Lutoninou.

„Takové zápasy jsou pro nás inaše diváky daleko atraktivnější než utkání sMysločovicemi nebo Spytihněví. Navíc teď najezdíme mnohem více kilometrů,“ poznamenal trnavský sekretář Michal Špaček.

Zmnohých stran zaznívá názor, že horký závěr jara bude nahrávat podezřelým výsledkům. „Je to celospolečenský problém. Když se někdo rozhodne něco udělat, tak stím nic nezmůžeme. Kluby ale mohu ujistit, že na nejproblematičtější zápasy budeme posílat nejlepší rozhodčí,“ pronesl předseda OFS Zlín Pavel Brímus.