„Nechci spekulovat, jestli nám první ligu nabídnou nebo nenabídnou. Nemáme nic, co bychom nyní víc řekli, neskončili jsme druzí. Musí to říct svaz," vyjádřil se předseda představenstva a generální ředitel Fastavu Milan Plesar.

Tabu je také zatím, zda by ve Zlíně přijali účinkování v nejvyšší tuzemské fotbalové soutěži. Ševci k ní neměli daleko ani z hlediska přímého postupu. Po podzimní části figurovali na sedmém místě s 24 body, ale pak přišel snový vstup do jara.

Šest výher po sobě, až poté domácí prohra se Znojmem, ale následně znovu dvě vítězství a po 25. kole se tak svěřenci trenéra Bohumila Páníka vyhřívali na druhém místě.

V posledních pěti kolech ovšem tým utrpěl porážky v Olomouci a v Táborsku, remizoval s Vlašimí a jeho pozici přebral zpět Varnsdorf. A do konce už nepustil. Přesto ve Zlíně s vystoupením A-mužstva a jeho třetím místem panuje spokojenost.

„Vyrovnali jsme umístění z první sezony po sestupu z první ligy (2009/10 – pozn. red.). Tehdy tým získal 56 bodů, nyní jsme jich posbírali 55. Na jaře jsme byli se 31 body nejúspěšnější. Vyhráli jsme deset utkání, jednou remizovali a třikrát prohráli, tak úspěšná sezona tady dlouho nebyla.

Hráčům jsem poděkoval za jarní část. A poděkování si zaslouží úplně všichni pracovníci v klubu, kolektivním dílem, perfektní každodenní prací všech lidí jsme dosáhli výsledků," bilancoval pozitivně Milan Plesar.

Ten pak zároveň zdůraznil, že sezona v klubu ještě není u konce, soutěž dohrál jen druholigový tým. „A-mužstvo bylo úspěšné, ale potřebujeme, abychom byli úspěšní napříč celým klubem. Soutěže dohrávají ještě béčko, devatenáctka, která je na hraně baráže, sedmnáctka atd. Ještě hrajeme o hodně," upozornil.

U konkrétních pozitiv druholigové jarní části jmenoval jednoznačně zvednutí diváckých návštěv. „Potěšilo mě, že jsme vrátili fanoušky na Letnou. Předvedenou hrou, přístupem hráčů, realizačního týmu, všech dalších pracovníků. Přes tři tisíce fanoušků, to nebylo vidět u poloviny klubů v první lize," podotkl Milan Plesar.

Jestli se Zlín zde bude konfrontovat přímo v příští sezoně, to ukážou další dny. Varnsdorf musí zažádat o výjimku, neboť nemá vyhovující stadion, a zaručit se, že jej do roka zrekonstruuje. Tuto věc má v rukou čistě severočeský klub, jenž musí zvážit všechna rizika. V minulosti tyto případy nedopadly dobře. Po roce z ligy sestoupily Znojmo i Ústí nad Labem. Jednak skrz sportovní hledisko, jednak se jim zázemí během sezony nepodařilo vybudovat.

„Rozumím Varnsdorfu, chápu sportovní rovinu, ale regule by se měly jednoznačně dodržovat. Výjimky z minulosti jsou jasným upozorněním. Věřím, že zvítězí zdravý rozum," sdělil před časem sportovní manažer Olomouce Ladislav Minář, jenž je proti dalšímu pouštění celků do nejvyšší soutěže bez patřičných podmínek.

Pokud by se klub ze Šluknovského výběžku zřekl svého práva účasti, tečka na prvoligové mapě by tužkou byla nakreslena u Baťova města. A jestliže by Zlín přihlášku vypsal, i tečka by byla zvýrazněna perem. Ševci by se chystali na zápasy v nejvyšší soutěži po více než šesti letech.

Naposledy běhali po prvoligovém trávníku 31. května 2009 v Jablonci, kde ovšem schytali debakl 1:6. U sestupové sezony 2008/09 figurovali i tři současní členové kádru. Brankář Stanislav Dostál odchytal v jednom utkání 76 minut, obránce Michal Malý si v šesti startech připsal 393 minut a bek Lukáš Pazdera za šest duelů nastřádal 487 minut.

Budou mít možnost vylepšit své poslední statistiky z první ligy?