„Chci po týmu, aby se tlačil do koncovky. Nechci jen bránit výsledek, ale vyhrávat a zároveň lidi bavit fotbalem. Když zápas skončí 6:3, je to výhra jako každá jiná. Skóre nerozhoduje,“ připomíná svou filozofii Petr Polášek, hlavní kouč Spytihněvi.

Jenže v říjnu se v nadějně rozjetém stroji cosi zadrhlo. Najednou nešlo klíčem otočit a zpět nastartovat. V dalších sedmi zápasech vstřelila Spytihněv pouhých sedm gólů. Z nich hned pět v jarní předehrávce v Přerově a inkasovala hrozivých 17 branek.

„Jsem rád za sérii porážek. Aspoň nás to ještě více posílí. Každá zkušenost je do budoucna dobrá,“ tvrdí Polášek, který je s podzimní šestou příčkou a ziskem 24 bodů maximálně spokojen.

„Nevěděli jsme, do čeho jdeme. Mohli jsme mít daleko víc, ale nezkušenost nás připravila o lepší umístění,“ myslí si ambiciózní lodivod.

Ten se svým týmem od nevydařeného zápasu s Hodonínem posbíral tři body a Spytihněv se svíjela v obrovské krizi.

„Ze začátku jsme byli v euforii, vytvářeli si šance a dokázali jsme otáčet i nepříznivé výsledky. Ale najednou proti Hodonínu jsme gólovky neproměnili. Navíc se nám poté nevydařil duel proti Napajedlům, začali jsme vytvářet hloupé chyby. Najednou jsme nevěděli, co máme dělat,“ vybavuje si krušné chvilky Polášek.

Naštěstí přišla pohodlná výhra s Přerovem, která pročistila dusnou náladu v klubu. Na jaře chtějí ve Spytihněvi navázat na ofenzivní smršť v první polovině podzimu. „Pokud půjdeme ve stejné sestavě do jarních bojů, tak bych chtěl atakovat i třetí příčku, na kterou kvalitou máme,“ myslí si Polášek.

Jenže hrozí, že z úspěšného kádru vypadnou minimálně tři hráči základní sestavy: Lukáš Kutra, Jan Ruman a především s deseti góly jeden z trojice nejlepších střelců divize D Tomáš Ulman, (společně s Doležalem z Tasovic a Chmelíčkem ze Žďáru nad Sázavou – pozn. aut.). Všichni by rádi odešli do zahraničí, případně do vyšší soutěže.

„Ulman si hledá práci, pokud ji tady najde, budu chtít, aby zůstal. V opačném případě by to byla velká ztráta. Bez nich bychom určitě na jaro měli problémy a nehráli špici. Udržení šesté příčky by bylo v tom případě vynikající,“ tuší Polášek.

Moudřejší, co se složení kádru týče, bude až po Novém roce. „Posily jsou zatím v jednání. Jde o hráče z nižších soutěží, kteří mají chuť něco dokázat a na sobě pracovat. Chybí nám však zkušená opora, která by zápasy s Hodonínem či Napajedly strhla na sebe. Ale na takového chlapa potřebujete peníze,“ uvědomuje si Polášek, který by rád v kabině přivítal zkušeného ligistu.

I jeho případný příchod však stejně jako samotná účast v divizi záleží především na financích. Dlouho se totiž v minulosti Spytihněv z ekonomických důvodů postupu bránila. Může se tedy Slovácká Sparta dlouhodobě v divizi zabydlet?

„Byl bych za to rád, ale to je otázka spíše na předsedu (Vilém Matěja – pozn. aut.). Divize je pěkná, ale náročná soutěž na cestování. Já udělám maximum, abychom na soutěž herně měli, ale další věci již neovlivním,“ dodal Polášek.