Ševci chtějí vysoko položenou laťku udržet. Na podzim všechno podřídili účasti v Evropské lize. Proto šla nejvyšší domácí soutěž trochu stranou. Výkony i výsledky poznamenala nesehranost i náročný program. Na jaře by měli být Moravané semknutější a mnohem úspěšnější. Doba hájení totiž skončila.

„Každé místo směrem nahoru bude dobré. Chceme si dobrými výkony plnit sny a umístěním dorovnat zlínské maximum,“ vytyčuje hlavní cíle pro jarní odvety kouč Fastavu Bohumil Páník.

Jednašedesátiletý odborník bude mít ve druhé polovině sezony k dispozici dvacet hráčů a tři brankáře, když Dostála se Zlámalem doplní mladík Šiška.

„Máme vyrovnanou dvojici. Každý z nich je jiný, což je důležité, protože můžeme oba použít na různé soupeře,“ vyzdvihuje Páníka.
Konkurence je i v obraně. Matejov může hrát vpravo i vlevo, o dva stoperské pozice bojují Gajić, bačo, Hnaníček a nově také Afričan Bijimine. „Všichni jsou obrovsky vyrovnaní, proto se nebojím, že bychom měli problémy,“ zůstává v klidu zkušený kouč.

I v záloze je přetlak. Na pravé straně hřiště jsou použitelní Ekpai a Vukadinović, vlevo nejčastěji nastupují Džafić s Holzerem. Uprostřed začnou Jiráček a Hronek, dále připravení jsou defenzivní bojovník Janíček a Traore. „Můžeme změnit styl a organizaci hry, manévrovací pole je velké,“ těší Páníka.

Toho nejvíce trápí pozice útočníka. Z pětice hroťáků jsou na marodce hned tři. Dlouhodobě mimo hru je Vyhnal. Těsně před startem jara schází také Železník se Slaměnou.

„Železník plave z jednoho zranění do druhého, Slaměna všechno vydržel, až v pondělí začal cítit tříslo. Jinak se dokázal začlenit do týmu jako hráč, tak i po lidské stránce,“ říká Páník. K dispozici tak momentálně má pouze Francouze Beauguela a zlobivého Bosňana Mehanoviće.

„Beauguel se dal do kupy, přežil celou přípravu. Kolik toho ale vydrží, ukáže až samotný zápas. Zdá se mi odolnější. Snad se dostane i do fáze, kdy vydrží celých devadesát minut,“ věří Páník, který oceňuje také výkony Mehanoviće. „Umírňuje se. Jeho forma jde hodně nahoru,“ všímá si.

Důležité ovšem je, že se v zimní přestávce pročistily vztahy v kabině. Po letním průvanu, kdy do Zlína přišlo čtrnáct hráčů, si fotbalisté na sebe zvykli a respektují se. „V kádru máme devět cizinců sedmi národností. Je to stále pořádný babylon. Už si to ale začíná sedat,“ těší Páníka.

Podle něj se někteří borci začínají podřizovat mužstvu. „Hráči si uvědomují, že sami vyniknou jenom tehdy, když budou hrát týmově. Dříve nám scházela sehranost i intuice. V generálce proti Slovanu jsem cítil, že je v tomto směru všechno v pořádku,“ říká zlínský trenér.

Páník věří, že se pohoda z kabiny přenese i na ligové trávníky. „Snad budou výsledky dobré,“ doufá hlavní kouč Fastavu.
Ševci se kromě startu jarní části HET ligy upínají hlavně ke čtvrtfinále MOL Cupu. Duel v Hradci Králové se hraje už na konci února.

„Soupeře sledujeme, máme zprávy z Trnavy. Informace nám dal Pavel Hoftych. Je to v pořadí třetí zápas. Věřím, že budeme v tahu a utkání tam zvládneme. Nečeká nás však žádná procházka růžovým sadem. Stadion nepůsobí příliš dobře a je jenom na nás, zda se necháme ulovit, nebo ne,“ dodává Páník.