V áčku se chce poprat o postup Hrachovec. Naopak v béčku jsou favorité z Jaroslavic a Malenovic velmi obezřetní.

Tahle vlastnost se ale letos v Osvětimanech nenosí. „Chceme hrát o špici. Když se zadaří, tak chceme postoupit," tvrdí jednatel klubu Otakar Berka, jehož klub by měl posílit Andreas Chaloupka ze Slovácka, který naposledy působil v Březolupech a má zkušenosti mimo jiné z divizní Spytihněvi.

Mezi hlavní konkurenty do rvačky o I. A třídu se řadí především Strání. „Posilovalo a pořád prohlašuje, že chce postoupit," potvrdil spekulace šířící se Slováckem Berka.

Za pravdivé je pak označil i hlavní trenér Zdeněk Šebesta. „Určitě se chceme pohybovat v horních patrech tabulky. A kdyby se nám povedlo postoupit, rozhodně bychom se tomu nebránili," vzkazuje Šebesta, který se na střídačku vrátil po dvou letech.

Tým, který se dlouhodobě pohybuje v tabulce nahoře, vyzbrojil dalšími čtyřmi hráči. Antonínem Hráčkem z Uherského Brodu, kanonýrem Davidem Pomajbíkem z Březové a dvěma Slováky Lubomírem Gajdošíkem a Jaroslavem Gardiánem z Nového Města nad Váhom. „Snažíme se posilovat," pousmál se Šebesta, který však počítá i s vydatnou konkurencí.

„Nahoře budou Osvětimany, kam jedeme hned na první zápas. Dlouhodobě se nahoře pohybuje i Koryna. Uvidíme, co předvedou nováčci Kunovice a Vlčnov. Především Kunovice hodně posilovaly," slyšel Šebesta.

„Kdepak, jen jsme udrželi kádr pohromadě. Řešíme pouze jednu posilu, ale nyní je to padesát na padesát," upřesnil Dušan Klvaňa.

„Proto bychom chtěli hrát klidný střed tabulky," odmítl trenér nástupce někdejšího druholigového klubu, který ještě v sezoně 2010/2011 hrál základní třídu Uherského Hradiště, že by měl potřetí v řadě postupové ambice.

„Všechno je možné. Ale uvidíme, jak se soutěž rozjede a zda budeme hrát dobře," podotkl úspěšný regionální trenér, který favority vidí jasně. „Viděl jsem hrát Osvětimany a podle svých slov Strání hodně posílilo, takže tyto dva týmy si to rozdají o postup," tipuje Klvaňa.

Podobné plány mají i v Hrachovci, který stejně jako v minulé sezoně, bude patřit k největším adeptům na postup z 1. B třídy. Tým, který ještě předloni hrál 1. A třídu, loni nestačil na spanilou postupovou jízdu Kelče, se ztrátou možnosti jít o soutěž výše pak hra i výsledky upadaly, a tak se Hrachovec o návrat může znovu pokusit nyní. Dvojice trenérů Dušan Janošek s Liborem Vránou skládá tým převážně z hráčů Valašského Meziříčí a cíle mají v Hrachovci vysoké. „Očekáváme dobrou a úspěšnou sezonu. Ekonomicky jsme zajištěni solidně a chceme poskládat tak silný tým, abychom hráli o špici tabulky a o postup," říká před startem podzimu trenér fotbalistů Hrachovce Dušan Janošek.

Na špici tabulky by se chtěla vidět také Lhota u Vsetína, která loni po dobré sezoně skončila v top trojce tabulky. A to i přes odchod dlouholeté opory Daniela Zgarby, který odešel do Vsetína. Podle hrajícího manažera Petra Orsága Lhota u Vsetína ani v právě startujícím ročníku ze svých ambicí neslevuje. „I když nás opustil Dan Zgarba, tak jsme naopak zase získali talentované mladíky ze Vsetína a chtěli bychom opět hrát na špici soutěže," hlásí Petr Orság.

Tam by se podle všeho měli pohybovat v I. B třídě skupiny B i Jaroslavice, které na jaře ztratily dech i podzimní náskok nad Baťovem. „Letos jsem opatrnější. Je to druhý rok, pro loňského nováčka mnohem těžší. Byl bych rád za střed tabulky," dušuje se Jaroslav Novotný.

Také vám to zní jako zbytečně skromné přání? „Není, v Lužkovicích jsem něco podobného zažil. Každý si na nás bude dávat pozor," neustoupil Novotný, jemuž z kádru odešel Kristian Dobosh a kariéru ukončil Milan Borský. „Máme místo nich v hledáčku dva hráče, ale zatím s nimi nejsme domluvení, proto bych o tom nerad mluvil," komentoval změny v kádru kouč Jaroslavic.

„Stejně jako vloni jsou mým favoritem Malenovice. Nevím, co čekat od nováčka z Roštění, na kterého narazíme v prvním kole. Jsem z toho nervózní," pousmál se Novotný.

S podobným respektem se k soutěži staví právě i Malenovice. „Jako vloni chceme hrát do čtvrtého místa. Podřevnická liga je nejlepší," připomněl šéf malenovického fotbalu Vladislav Hamrla, že v soutěži vloni hrálo z okolí dvaceti kilometrů hned sedm mančaftů.

Odešel pouze David Bartoň na zkušenou do Napajedel. „Jinak jsme kompletní. Dáme příležitost i našim talentovaným dorostencům, kteří vybojovali postup do krajského přeboru," plánoval Hamrla. „Mým favoritem jsou Jaroslavice. Může překvapit i někdo jiný," připustil překvapení.