Český talent ještě v sobotu večer zhlédl volejbalový duel Fatry s Benátkami nad Jizerou, o den později už seděl ve vlaku a mířil do Prahy, odkud v neděli odpoledne odletět zpět na Apeninský poloostrov. „Osm dní doma mi stačilo. Volno jsem si skvěle užil. Nyní se těším zpátky, až začnu s tréninkem na druhou část sezony,“ líčí Macek.

Sám má do fotbalu velkou chuť, neboť většinu letošní sezony promarodil. Talentovaný mladík se na podzim objevil pouze ve dvou zápasech Serie B.

Dvacátého října s Bresciou se na trávníku objevil na posledních šest minut, v předposledním zápase loňského roku s Benátkami zase odehrál necelou půlhodinu. „Do Cremonese jsem v létě přišel zraněný. Léčil jsem se až do začátku října. Pak jsem se dostával do formy, zvykal si na zátěž, aby se mi zranění nevrátilo,“ vysvětluje Macek nízkou porci minut.

Mládežnický reprezentant kondiční manko dohnal a na konci loňského roku se objevil i na trávníku. V posledním zápase měl dokonce nastoupit v základní sestavě, na předzápasovém tréninku však došlo k nešťastnému incidentu. „Spoluhráč mi přišlápl kotník. Měl jsem na noze krvavou ránu, která mi nedovolila nastoupit,“ mrzí Macka.

I přes další zranění a vynucenou absenci dál cítí důvěru spoluhráčů, trenéra i vedení klubu. „V létě o mě moc stáli, proto mě neustále podporují a pomáhají mi,“ říká šikovný fotbalista, jenž svůj talent zatím nemohl naplno rozvinout. V Cremonese je na ročním hostování ze slavného Juventusu, očekávání fanoušků jsou tak velká. „Jsem rád, že jsem se lidem mohl ukázat alespoň proti Benátkám,“ těší Macka.

Zlínský odchovanec přišel do Cremonese v létě před letošní sezonou. V ambiciózním týmu, kde hostuje ze slavného Juventusu Turín, je nejmladší. I když toho zatím mnoho neodehrál, chce mužstvu pomoct k co nejlepšímu umístění.

Po první polovině sezony je nováček soutěže na slušném šestém místě. Po jednadvaceti kolech ztrácí na vedoucí Palermo sedm bodů. „V klubu panuje s výsledky i výkony spokojenost. Na druhé straně euforie není přehnaně velká, neboť spoustu utkání jsme ztratili v posledních minutách. Bilance tedy mohla být i lepší,“ ví Macek.

Čelní představitelé klubu by svůj tým rádi viděli v tabulce ještě výš. „I když jsme nováčkem, máme obrovské ambice. Všichni si jsou vědomi toho, že v létě přišlo hodně kvalitních hráčů,“ říká dvacetiletý záložník.

Mužstvo z provincie Lombardie, která leží v rovině na levém břehu řeky Pád a proslula především výrobou houslí, chce hned v lednu zaútočit na soupeře před sebou. „Chceme se dobře nachystat na jarní odvety. Důležitý bude hlavně začátek. Může totiž rozhodovat,“ myslí si Macek.

Hráči Cremonese se musí v přípravě na odvety zaměřit především na útočnou fázi. Tým vedený trenérem Attiliem Tesserem totiž v posledních osmi zápasech ani jednou nedal více než jeden gól.

Celkem jich v jednadvaceti duelech nastřílel jednadvacet. „Neměli jsme problémy s koncovkou. Největším problémem bylo dostat se do šancí,“ tvrdí český talent.

Zato defenzivu měl mančaft výborně organizovanou. „Ve spoustě zápasů jsme soupeři skoro nic nedovolili,“ chválí spoluhráče Macek.
Podle něj jsou těsné výsledky a utkání chudá na branky dílem vyrovnanosti účastníků druhé nejvyšší italské soutěže. „Dobrá defenzivní činnost je základ. Když neinkasujete, můžete získat minimálně bod,“ připomíná.

Kvalitou se Serie B podobá jiným zahraničním ligám. „Úroveň týmů je vysoká,“ tvrdí Macek. „Je to ostatně vidět i na mužstvech, která se přes baráž dostala nahoru,“ pokračuje. „V Anglii, Německu nebo Španělsku je na tom druhá liga podobně,“ dodává.
Zájem o fotbal v Cremonese je velký. I když stadion s kapacitou jednadvacet tisíc diváků prochází rozsáhlou rekonstrukcí, při zápasech vždycky bylo plno. „Na jihu Itálie je to ale ještě jiné. Tam nikdy nepřijde na fotbal pod dvacet tisíc fanoušků, kteří jsou opravdu horkokrevní,“ usmívá se Macek, který si neopakovatelnou atmosféru užíval minulý rok při hostování v Bari. „Tam je to až trojnásobné,“ směje se. „Na severu je to na život klidnější, ale když se daří, je to ve městě cítit,“ líčí.

I když Macek první polovinu sezony promarodil, Vánoce si užil. Do Itálie za ním dorazila rodina. Společně s nejbližšími si vychutnal kapra i bramborový salát. „Hlavní je, že jsme zase všichni byli spolu,“ těší dvacetiletého fotbalistu.

Silvestr a Nový rok už prožil doma ve Zlíně, kde potkal kamarády a ve volnu zašel i na extraligový volejbal. Zlínská Fatra, kterou vede jeho otec Roman, mu ale velkou radost neudělala. „Porážka s Benátkami mě samozřejmě mrzela,“ přiznává známý sportovec. „Zápasy sleduji, takže jsem si myslel, že kluci doma potvrdí tři body, které získali v Ostravě. Je to škoda, že nepotvrdili výborný výkon zvenku,“ dodává mladý záložník.

Nyní musí na volejbal zapomenout. Start jarní části Serie B se blíží. Cremonese 20. ledna hostí Parmu a Macek chce být konečně na trávníku.