TESCOMA ZLÍN – KLADNO 2:1 (0:0)

„Hřeje mě to u srdíčka hodně, chtěli bychom takový fotbal předvádět dál. Pro sebevědomí hráčů do dalších zápasů je to super výsledek. Zjistili, že mohou být touto hrou úspěšní,“ vykládal nový kouč Tescomy Marek Kalivoda, který si odbyl vítěznou druholigovou premiéru. „Zase mě to bude stát něco do týmové kasy. Nevím, čím budu za chvíli jezdit do Zlína, protože budu muset asi prodat auto,“ vtipkoval Kalivoda na tiskové konferenci.

Jeho výběr měl od úvodních minut obrovskou převahu a hosty pouštěl na svou polovinu jen sporadicky. Ševci nechali zapomenout na styl dlouhých nakopávaných míčů, místo toho umně kombinovali a z obou krajů létal do kladenského vápna jeden míč za druhým.

„Přestože má Zlín nové mužstvo a hodně mladých hráčů, měli jsme z něj příliš velký respekt. Myslel ofenzivně a šel vítězství naproti,“ chválil kladenský trenér Stanislav Hejkal domácí celek.

Prvního gólu se ale Valaši dočkali dvě minuty po pauze. Pazdera si vyměnil na pravé straně balon s Elšíkem a ideálním centrem našel Nováka, který propasíroval míč do sítě. Úspěšný střelec přitom přišel na hřišti po přestávce místo zraněného Boráka. Novák měl prsty i ve druhé zlínské trefě, když vybojoval na brankové čáře zdánlivě ztracený míč a jeho nahrávku pod sebe uklidil do sítě Zbožínek.

Mezitím promarnil dvě vyložené šance hlavičkující Poznar, což mohlo ševce v závěru mrzet. Hyský hlavou po rohu snížil, na vyrovnání už ale Kladno nedosáhlo.

„Až prostřídání a odvaha mladého Svobody naši útočnou hru zvedla, nicméně už bylo pozdě,“ uvedl Hejkal. „Vycházeli jsme ze zajištěné obrany do rychlých útoků. Náročný běhavý styl na soupeře platil, ovšem nejde praktikovat celý zápas. Kluci jej vydrželi pětasedmdesát minut,“ viděl Kalivoda, kterého mrzel pouze inkasovaný gól. Neškodní Středočeši se totiž prosadili po jediné přímé střele na bránu. „Zkušenější hráči by měli organizaci obrany zvládnout lépe,“ podotkl Kalivoda.

I přes velmi dobrý výkon zůstává nohama pevně na zemi. „O euforii nemůže být v žádném případě řeč, máme za sebou jenom první kolo. Pokora a pracovitost musí dál pokračovat. Jedeme do Sokolova, který dal Sezimovu Ústí pět branek,“ zmínil příštího soupeře svého družstva.

Branky: 47. Novák, 63. Zbožínek – 87. Hyský. Rozhodčí: Makovička – Handlíř, Tacina. ŽK: Šmahaj – Procházka. Diváci: 2046.

Zlín: Skácel – Pazdera, Zbožínek, Malý, Jelínek – Elšík – Borák (46. Novák), Dobeš, Šmahaj, Šrom (90. Železník) – Poznar (73. Bačík). Trenér: M. Kalivoda.

Kladno: Pavlík – Procházka, Hyský, Coufal, Hajník – Bartoš, Cigánek (60. Mašanský), Kobler, Hlava, Holub – Zachariáš (72. Svoboda). Trenér: S. Hejkal.