„Zcela jednoznačně je to pěkný počin, mám velkou radost. Ale úplně největší z toho, že se mužstvo dostalo do špičky soutěže. Krásný týmový úspěch je to, co fotbalistu nejvíce hřeje," uvedl 26letý útočník, jemuž oficiální statistika upřela gól z Kolína, a má tak zapsaných celkem 12 branek. Přesto zaznamenal svou nejlepší bilanci v profesionálním fotbale.

Kdybyste měl na kontě 13 tref, stal byste se s Vašíčkem z Olomouce králem střelců. Neplánujete nechat situaci posoudit podobně jako slávistický Milan Škoda v první lize?

Gól v Kolíně byl můj, dopadl bych asi úspěšně jako Škoda, ale k rozboru jej dávat nebudu. Je to jedno, navíc na kopačce by museli předělat jméno. Vášu znám a korunu mu přeji.

Čemu přičítáte svou jarní formu? Na podzim jste se zdaleka tak neprosadil ani neměl stálé místo v sestavě.

Spíš jde o to, že první půlrok byla očekávání, jenže prostě přišla asi nějaká karma. Já jsem trenéru Pulpitovi absolutně nevěřil, představovalo to pro mě hrozný zážitek pod ním působit. Už bych nechtěl, aby se takové období opakovalo.

Co vám vadilo?

Problém byl takový, že se mu vždycky najednou někdo zalíbil a čekal, že mu dotyčný bude donášet. To jsou věci, které člověk nepřejde. Vnímám to jako lidskou a sportovní křivdu, která nemá ve sportu co dělat. On kazil Zlín, oblboval fanoušky, kteří pak psali, jak je úžasný, přitom vše bylo jinak. Smůla. Nemám rád takové lidi a v životě se jim snažím vyhýbat.

S trenérem Páníkem se vzduch pročistil?

Je to neuvěřitelný člověk, druhý půlrok byl skvělý. Mužstvo stmelil, vyladil, všichni se těšili na tréninky. Atmosféra se uvolnila a vznikla jedna rodina, které on je strůjcem. Trenér Páník se ukázal jako velký Zlíňák a úžasný psycholog, uměl tým ve správných chvílích zdrbat, ale také pochválit. Plně u nás platí, že kabina hraje za trenéra a má jej ráda.

Takže předpokládám, že si přejete, aby u mužstva pokračoval jako trenér?

Je to pro mě nová informace, že má smlouvu do léta. Nicméně nevidím lepšího člověka na tom místě nebo i na jakoukoliv práci v klubu, než je on. Odvádí stoprocentně svou činnost a navíc ji dělá i srdcem.

Zpět k vašim výkonům. Roli tedy sehrála psychická pohoda?

Cítil jsem obrovskou podporu kamarádů, rodiny, kabiny, trenérů. Vyhýbal jsem se osobám, které by mě špatně ovlivňovaly, okruh lidí kolem sebe jsem zúžil na rodinu a opravdové přátele. V kabině jsme se všichni semkli a udělali skvělou partu. Člověk přemýšlel o fotbale jen pozitivně. To, že negativní věci u mě nebyly, znamenalo základ úspěchu. A významnou práci udělalo i zlínské vedení, mimo jiné dalo klub na oči. Kabině to pomohlo.

Šla vám ku prospěchu i hra na dva útočníky a spolupráce s Lukášem Železníkem?

Bylo to pro mě nejideálnější řešení, protože jsme stejně bránili i útočili a dokázali jsme pracovat pro tým. S Lukášem jsme si sedli lidsky i herně. Někde o mně řekl, že mu vyhovuji a já můžu říct to samé. Ukazuje několik roků, že má na ligu, jsem rád, že s ním můžu hrát.

K absolutní spokojenosti vám možná chybí jen postup. Kde se podle vás zrodila klíčová ztráta pro Zlín v boji o druhé místo?

Z osobního hlediska tak považuji neproměněnou šanci v prvním poločase zápasu v Olomouci, kdy byl stav 1:1. Týmově je velká škoda prohry se Znojmem. Natáhli bychom sérii výher a týmy dostali pod ještě silnější tlak. Na druhou stranu několik duelů jsme uhráli se štěstím.

Se třetím místem jste nakonec spokojený?

Sezonu hodnotím jako velmi úspěšnou, pro Zlín se jedná o krásnou pozici. My bychom si druhou příčku zasloužili za jaro, oproti tomu Varnsdorf udržel vysokou laťku celou sezonu. Náš druhý půlrok byl krásný, na něj nezapomenu. Body i sérií výher jsme se zapsali do historie, to mě jako kovaného Zlíňáka potěšilo.

V klubu vám končí smlouva. Jaká je vaše další budoucnost?

První jednání proběhla hned po posledním utkání, řekl jsem své stanovisko a vedení s ním souhlasí. Pokud nebudeme působit v první lize, určitě odejdu. Jestliže tomu bude opačně, na podmínkách se budeme domlouvat a bude záležet na tom, jestli dospějeme k dohodě.

Nabídky odjinud máte?

Jsou z první české ligy i ze zahraničí. Nyní odpočívám, následně zvážím všechny možnosti a rozhodnu se. Doufám, že správně. (úsměv) Kdyby mi zavolala Borussia Dortmund, tak jdu hned, ale telefon mi od ní nezvoní. (smích)

Sledujete případ Varnsdorfu?

Zabývám se jen naší situací, dívám se pouze na klubové stránky. Ostatní jde mimo mě.

Nyní vás čeká dovolená. Jak ji strávíte?

Moře tento rok nebude. Jelikož nemám přítelkyni, tak k němu nemám úplně s kým jet. Dovolenou tedy pojmu aktivně, pojedu na Šumavu na kola. Líbí se mi české prostředí, chráněné oblasti a moc se na pobyt těším. Pojedu s partou přátel, budeme namixovaní. (úsměv) Všichni si sedíme, tak to bude určitě pěkná dovolená.