„Populárním“ se stal díky trenéru Fastavu Vlastimilu Petrželovi, který třiadvacetiletého fotbalistu po posledním utkání s Plzní vinil z inkasovaného gólu. Jenomže v pozápasovém televizním rozhovoru místo hráčova jména zaznělo slovo černoch a malér byl okamžitě na světě.

I když se do kouče Petržely na sociálních sítích ihned pustili mravokárci a kritici, ten, o kterém zlínský trenér do televize mluvil, zůstal nad věcí. Žádnou nenávist ani rasový podtext z koučova vyjádření necítil.

„Neudělal jsem žádné prohlášení, protože souhlasím s trenérem. Bylo to jenom špatně vyloženo. Z mé strany není žádný problém,“ ujišťuje Jonathan Bijimine.

Do Petržely se kvůli nevhodnému vyjádření navezl třeba útočník druholigové Opavy Joel Kayamba, v klidu nezůstal ani Bijimineho spoluhráč, zraněný záložník Ibrahim Traoré.

„Chápu jejich reakci a není to jejich chyba. Z mého hlediska na této úrovni neexistuje žádný problém. Trenér není rasista, jak si někdo může myslet,“ tvrdí reprezentant Demokratické republiky Kongo.

Kouče Petržely se v prohlášení na klubovém webu zastali také nejvyšší zlínští činovníci. „Ano, viděl jsem, co klub napsal. Bylo to dobré,“ uvedl Bijimine.

I se spoluhráči aktuální téma v týdnu probírali. Nakonec debata skončila vtípky a smíchem.

„Mluvili jsme o tom, ale nic víc. Všichni víme, jaký je trenér, že je tvrdý, ale žádný rasista,“ znovu opakuje Bijimine.

Třiadvacetiletý obránce v minulosti působil ve Francii, Španělsku či Řecku, nyní se zkouší prosadit ve Zlíně. V týmu účastníka základní skupiny Evropské ligy si po lednovém příchodu stále zvyká. V novém prostředí bojuje s konkurencí a snaží se prosadit do základní sestavy, což se mu v březnu daří. Ve čtvrtfinále MOL CUPu proti Hradci Králové i v HET lize s Plzní nastoupil v základní sestavě Fastavu a podal slušný výkon.

„Už je to lepší než po mém příchodu, ale pořád se musím zlepšovat,“ dodává vysoký zadák.