Sedmadvacetiletý fotbalista středeční branku věnoval nedávno zesnulému dědečkovi, z Vršavy ji zdviženými prsty poslal přímo do nebe. „Gól patří jemu,“ přiznal po středečním přípravném duelu Železník.

Na oblíbeného člena rodiny jen tak nezapomene. S nemocným dědečkem byl známý ligový forvard v kontaktu do poslední chvíle, pravidelně ho navštěvoval i v nemocnici. „Byl velký fanda. I když na zápasy moc nejezdil, v televizi a v novinách všechno sledoval. I na konci, kdy na tom nebyl zrovna dobře, jsme fotbal neustále řešili. Je to takové smutné,“ líčí rodák z Neubuzi.

Radost mu alespoň udělal vyléčený sval, kvůli kterému vynechal předcházející duely s Rapidem Vídeň a dvojzápas s Opavou. Proti Zlatým Moravcím odehrál úvodních pětačtyřicet minut, kromě gólu si připsal ještě jednu nevyužitou příležitost. „Než jsem se do toho dostal, bylo to takové zahlcené. Ale v zápase jsem se cítil celkem dobře. Nebylo to špatné,“ míní Železník.

Fotbalisty Zlína před odletem na soustředění do Turecka posílil africký stoper Jonathan Kabasele Bijimine.
Hotovo. Zlín se dohodl s africkým stoperem Bijiminem

Bývalý hráč Slavie Praha a Mladé Boleslavi absolvoval s týmem pouze úvodní týden v novém roce, pak si poranil sval a raději zvolnil. Pod dohledem kondičního trenéra Molka nepříjemné zraněné vykurýroval a v pondělí se znovu připojil k mančaftu. Jako dárek obdržel oblíbené číslo sedm, které na podzim nosil útočník Diop. Po jeho odchodu do Ostravy po ní znovu sáhl právě Železník. „Jsem rád, že ji mám zpátky. Snad se mi s ní bude dařit,“ věří.

Konkurencí v podobě uzdraveného Francouze Beauguela a nováčka Pavla Vyhnala si hlavu příliš nezatěžuje. „Se Šugim (Vyhnal – pozn. red.) se moc dobře znám, s ním to všechno probíráme. Teď ho trápí zranění, takže mu moc do řeči není, ale celkově spolu máme výborný vztah,“ říká Železník. I s Beauguelem si rád promluví. „Teď jsme párkrát trénovali spolu. Aspoň jsem si trošku zlepšil angličtinu. Docela jsme se nasmáli,“ líčí odchovanec Fastavu.

Záložník David Štípek
Zlínský záložník Štípek odletěl na zkoušku do Vietnamu

Ještě více stmelit kolektiv a utužit partu mohou ševci na herním soustředění v Turecku, kam odletí v neděli. „Všichni se do tepla moc těšíme. I když i v Česku jsou celkem dobré terény, místo umělky konečně budeme na přírodní trávě. Podmínky tam budou lepší,“ říká.
Do konce týdne se ovšem zlínští fotbalisté budou připravovat v domácích podmínkách. „Asi je to jedno, kde kondičku nabereme. Podle mě je ale potřeba minimálně na deset dnů někam odletět a být mimo republiku,“ uzavírá Železník.