Synot tehdy nejdřív porazil nováčka soutěže 3:1, na jaře pak slavili sladký triumf ševci po výsledku 3:0.

„Byla to naše nejvydařenější derby," uvedli ke svým výhrám shodně oba fotbalisté.

Při triumfech svých týmů sehráli oba zásadní roli, přesto vzhledem k dávné době museli chvíli zapátrat v paměti, aby si vybavili své zářivé momenty a některé další okolnosti. Útočník Synotu Jiří Kowalík se v podzimním utkání radoval z druhého hattricku v první lize.

Trefil se v 35., 39. a 64. minutě. Za Zlín tehdy zaznamenal čestný úspěch v 87. minutě Petr Zemánek.

„Mám jen nějaké úryvky. Vzpomínám si na třetí gól, jak jsem se prodral do vápna a vystřelil nahoru. A byl jsem moc spokojený, že jsem rozhodl derby a navíc hattrickem," usmál se 38letý kanonýr.

„Jednoznačně jsme prohráli," sdělil zlínský Vidlička k zápasu, který se konal 20. října 2002 ještě na staroměstském Širůchu. Veselka tak tehdy probíhala jižněji v regionu. „Příliš si to nepamatuji, ale spíš šlo o tradiční posezení. Dali jsme si pivo a utkání jsme jako vždy rozebrali," prohodil Kowalík.

Na jaře, kdy měl Zlín skvělou formu a doma vyhrával jeden duel za druhým, se role otočily. Zase těžce, ale mnohem lépe se vzpomínalo bekovi ševců, který v zápase gólem z 56. minuty završil skóre na 3:0, přičemž slavil svou premiérovou trefu v první lize.

„Po brejku přišel centr od Romana Dobeše a já jsem se z pozice pravého obránce překvapivě ocitl sám před brankářem," divil se i po letech rodák ze Zlína, který následně přidal úsměvnou poznámku k utkání. „Hrálo se na hnusné trávě," rozesmál se 34letý Vidlička.

„Vadil" jim Hubáček, respektive Malár

V zápase na Letné se prosadili ještě ve 2. minutě Roman Dobeš a v 18. minutě Peter Babnič. Čtvrtý květnový den roku 2003 tak byl nádherný pro Baťovo město, naopak fotbalisté Synotu tentokrát zažívali potupu.

„Naše zápasy venku byly velmi špatné. A dohru to mělo ještě u vedení, neposlouchalo se příjemně. Rivalitu cítilo asi ještě víc než hráči," prozradil Kowalík.

Dle slov obou fotbalistů byla atmosféra derby znát už v tehdejší době. Zápasy byly vyhecované, motivace obou týmů byla zvýšená, hráči se vzájemně znali. Zároveň však prozrazují, že napětí na hřišti a v kabinách nebylo tak intenzivní jako mezi oběma tábory na tribunách.

„Na trávníku jsme válčili, ale po zápase jsme si podali ruce a bývali i kamarádi. Navíc z obou mužstev pak přestupovali hráči do toho druhého klubu. Hráli jste proti nim a za dva roky byli s vámi v šatně," poznamenali shodně Vidlička a Kowalík.

Jak uvedli, na hřišti probíhal boj na ostří nože, s emocemi a oba fotbalisté prozradili, proti komu se jim špatně hrálo.

„David Hubáček byl velmi nepříjemný, počínal si dost důrazně," měl jasno Kowalík. „Já jsem nerad nastupoval proti Laďovi Malárovi. Jinak doufám, že se soupeři i mě báli," zavtipkoval Vidlička.

Oba fotbalisté tipují v sobotu remízu

Derby ve své době si užili a teď jsou zvědaví na to nastávající. Oba přitom mají stejný tip, jen s jiným skóre.

„Zlín začal velmi dobře, mladí hráči vletěli do ligy. Góly dává Železník. Slovácko má také šikovné fotbalisty, teď se mu navíc uzdravili Došek a Valenta. Tipuji remízu 1:1, trefí se Železník a Došek. Pustím si utkání na internetu a budu přát Slovácku," podotkl Jiří Kowalík, autor 34 prvoligových branek a nyní fotbalista Zlechova.

„Derby bude mít náboj a předpokládám, že přijde plný dům. Zlín není v úplně jednoduché situaci po sérii bez výhry. Slovácko spoléhá na Libora Doška, který kdyby hrál proti mně, tak řeknu nechutný. Ale jsme kamarádi. Favorit není a tipuju 2:2.

Trefí se Poznar a přeji gól levačce východu, to znamená Davidu Hubáčkovi. Tak jsme mu vždycky říkali. Za Slovácko se trefí Došek a Valenta," nabídl svůj pohled Vlastimil Vidlička, autor 11 gólů v první lize a nyní fotbalista Blšan.