„Změnil jsem názor. Víte, kolik věcí lidé někdy řeknou. Už bych se k tomu nechtěl vracet. Nebudu ale tvrdit, že jsem to neřekl," přiznal v exkluzivním rozhovoru pro Deník kreativní záložník Jiří Valenta, který se již tuto sobotu pokusí o restart v dresu divizního Brumova, kde by měl být mentorem tamních talentů.

Ano, ten, po němž v 17 letech zatoužil i věhlasný nizozemský klub PSV Eindhoven, kde si zahrál s mladým Klaasem-Janem Huntelaarem.

Proč jste se tedy rozhodl pro návrat do České republiky?

Nevyšlo to, jak jsem si představoval. To už je pasé a velká zkušenost navíc. Dá se říct, že mě k návratu dokopal kamarád. Říkal mi, že je to škoda a že mohu hrát i kvůli sobě. Musím se trochu hýbat a po roce, kdy jsem vyloženě nehrál kvůli dlouhodobému zranění, už mi fotbal chyběl. Mám ho rád a nejde bez něj pořádně žít.

Proč jste zvolil Brumov?

Mají určitou spolupráci se Slováckem. Sedl jsem si s Peťou Pojezdným a navrhl mi tuto variantu. Vzal jsem ji všemi deseti. Rozhodoval jsem se, zda začít a bylo mi v podstatě jedno, kde to bude. Nabídek bylo víc, ale v Brumově jsme se domluvili a Slovácko mi dalo zelenou. Cítím se tam dobře. Jsou tam super lidé a jsem rád, že se tam mohu rozehrát.

Odkud jste měl další nabídky?

Všechny byly z okolí Uherského Hradiště. Ani jsem neměl plány jít výš. Volal mi třeba pan Gottwald z Boršic u Buchlovic. A bylo jich i víc. Rýsoval se i návrat do profesionálního fotbalu do první a druhé ligy. Objevilo se i Slovensko, ale to si nechám pro sebe. Bylo to zajímavé, ale musím nejprve někde začít a potrénovat. Proto jsem zvolil postupnou cestu.

Takže návrat do profesionálního fotbalu nevylučujete?

Abych řekl pravdu, úplně nevylučuji. Samozřejmě jsem něco řekl, ale bez fotbalu nemůžu být. Pokud by to zdraví dovolilo a přišlo by něco zajímavého z okolí, tak bych o tom přemýšlel. Ale stěhovat se mi už nikam i kvůli rodině nechce. Záleží, jak se budu cítit na hřišti.

Jak dlouho jste byl s Brumovem v kontaktu?

Byla to rychlá akce. Před měsícem jsem se sešel s Peťou Pojezdným a řekl mi tuto možnost. Hned ten den mi volali z Brumova. Upeklo se to během chvilky.

Tušíte, co vás v divizi E čeká?

Vůbec netuším. Akorát vím, že Brumov má v širokém okolí dobré jméno, slušný kádr, dobře pracují s mládeží a v trénincích i zápasech jsem viděl, jak šikovní kluci tam hrají. Hlavně mají velmi zkušeného a výborného trenéra pana Mičegu, který ví, co fotbal obnáší. Mohou být rádi, že ho v Brumově mají.

Znáte některé kluky z Brumova?

Abych řekl pravdu, neznám. De facto tam budu nejstarší článek týmu. (Směje se.) Jsou to vesměs všechno mladí, ale velmi perspektivní kluci. Bude se hrát běhavý fotbal, pro mě na začátek to bude záhul.

Čeká vás derby proti Slavičínu, za který hrají také bývalí ligoví fotbalisté jako Matůš, Lukaštík nebo Petr Švach. Těšíte se?

Všechny znám, určitě se těším. Když je uvidím, určitě je poznám. To bude zajímavé. (Pousměje se.)

Zkuste zavzpomínat, jak se mladý 17letý kluk dostane do PSV Eindhoven?

Upeklo se to také celkem rychle. V sedmnácti jsme měli dobrý rok v dorostu, kdy jsme vykopali první ligu pro Hradiště a ve stejný rok vyhráli i pohár. Dařilo se mi a vytáhl si mě pan trenér Komňacký do áčka, kde jsem vydržel tři měsíce. Stihl jsem odehrát dva zápasy poháru Intertoto. Poté jsem se přesunul do mládežnické akademie PSV Eindhoven.

Byl to pro vás velký skok?

Určitě. Bylo to všechno narychlo. Nejprve jsem tam jel na týdenní stáž a pak jsem už v zahraničí zůstal celkem deset let. Je to super zkušenost. Rozhodně ničeho nelituji, že jsem se jako mladý fotbalista rozhodl odejít do zahraničí.

Musíte mít spoustu zážitků. Vybavíte si nějaký?

Je jich několik. Prošel jsem Holandskem i Belgií, takže jsem poznal kulturu, lidi i jazyk. Největším zážitkem byl asi postup s Volendamem do první ligy. Tenkrát slavilo celé město. Měli jsme za sebou výbornou sezonu. Zážitků je ale víc, zápasy na Ajaxu Amsterodam nebo Feyenordu Rotterdam. Vítězství 1:0 v poháru nad Ajaxem. Když se zpětně podívám, kdo všechno proti mně hrál, tak dnes už jsou všichni v Premier League. Je to pěkná vzpomínka.

Za Eindhoven také v době vašeho příchodu nastupovali například Arjen Robben nebo Klaas-Jan Huntelaar. Měl jste je možnost blíž poznat?

Blíž úplně ne. Když jsem byl v PSV, přesunul jsem se do juniorky, kde Huntelaar byl. Ale byl jsem tam jen krátkou chvíli. Poté si mě vzali pod křídla z belgického Lommelu. V té době jsem nevěděl, s kým trénuji a vedle koho sedím v kabině. Byl jsem tenkrát mladé tele, takže jsem si to neuvědomoval.

Vít Valenta

Datum narození: 4. 1. 1984 v Uherském Hradišti. Výška: 179 cm. Národnost: česká.

Bývalé kluby: Kněžpole, SS Uherské Hradiště, 1. FC Synot (2002), PSV Eindhoven (2002 – 2003), Lommel (2002–2003), HSC '21 (2003–2005), Cercle Brugge (2005–2006), FC Volendam 2007–2009), 1. FC Slovácko (2009 –2012), SV Großweikersdor­f (2012)

Názor vedení

„Jsme dohodnutí, máme vše podepsané. Jen jsme museli čekat na 6. září, kdy mu skončí transfer ze zahraničí. V sobotu v Přerově už bude moct nastoupit. Očekáváme od něj kvalitu a mladé aby naučil hrát a vážit si fotbalu. Určitě toho spoustu zažil a má jim co předat."

Marian Opat, člen vedení FC Elseremo Brumov