VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlach hrál za Zlín a fandil Vsetínu. Kvůli tátovi

Zlín /RODINNÉ FOTOALBUM/ – Geny úřadovaly! Brilantní technika hole, ladné bruslení a hlava nahoře. Svými kouzly již osminásobný extraligový šampion a legendární střední útočník dvou odvěkých rivalů Vsetína a Zlína Rostislav Vlach fanoušky nebaví.

16.9.2010
SDÍLEJ:

Rostislav Vlach vychoval svého syna Romana v talentovaného extraligového hokejistuFoto: rodinný archiv

Má však zdatného nástupce. Na střídačce extraligových hokejistů Zlína vede syna Romana, jenž má před sebou třetí sezonu v nejvyšší soutěži dresu zlínských Beranů.

„Lidé si myslí, že se snažím Romana protlačovat a hokejovou cestu mu usnadňuji,“ tvrdí otec Rostislav. „Přesvědčovat je o opaku je zbytečné. Ať si to přebere každý, jak chce,“ vzkazuje mimo jiné v dvojrozhovoru syn Roman.

Jaký byl Roman školák?

Rostislav: (Pousměje se, Roman v sobě dusí výbuch smíchu.) Už je to myslím dva roky zpět. Někdy byly ale problémy. Při hokejovém tempu měl zpožděné zkoušky. I když ji udělal s ročním zpožděním, tak ji má. I kdyby nehrál hokej, do dalšího života je hodně důležitá. Maturitu by měl mít dnes už každý, kdo chce něco dokázat.

Roman: Byl jsem spíš průměrný žák. Určitě jsem nebyl premiant, ale ani průšvihář. Prostě zlatý střed.

Jaký je táta?

Roman: (Opět se směje.) Jako každý otec. Někdy přísný, jindy umí i pochválit. I v osobním i hokejovém životě se mi snaží pomoct a nějak mě posunout dopředu.

Opravdu chválí? Na chválení je u vás prý maminka.

Roman: Někde se to psalo. Je pravda, že těch pochval není tolik, ale myslím si, že zase není dobré to přehánět. Je lepší, když mi řekne chyby, které dělám, než kdyby říkal, že je vše v pořádku, a ono by to dobré nebylo.

Jste na Romana přísnější než na ostatní svěřence?

Rostislav: Na všechny jsem stejný. Snažím se pomoct všem klukům a Romana beru jako součást týmu. Samozřejmě, že jsem rád, když se mu daří a dává góly, kterými zároveň pomáhá i celému mužstvu. Potom tým šlape a funguje po všech stránkách.

Romane, vzpomenete si, kdy jste od táty dostal největší výprask?

Roman: (Pousměje se.) To ani nevím. Určitě jsem dostal za nějaký průšvih ve škole, ale to jsem byl ještě hodně malý. U nás se postihy v podobě fyzických trestů nedávaly. Spíš se vždy dbalo na domluvu.

Rostislav: (Úsměv.) Případné prohřešky jsem řešil zvýšeným hlasem nebo kárnou domluvou. Vzpomínám si, že pouze jednou jsem Romana praštil po zadku, když byl malý. Jinak jsem na Romana ani na dceru ruku nevztáhl a snažím se problémy řešit domluvou. Je někdy potřeba zvýšit hlas, ale bitím se chování nikdy nespraví. Spíše naopak jsou emoce a vypjaté chvíle větší.

Kolik vám již Roman doma představil holek?

(Roman se směje.)
Rostislav:
Myslím, že zatím dvě. Ale možná jich bylo i víc. I dívky patří k životu mladistvých kluků. Navíc, v dnešní době děti dozrávají dřív než v naší době. Proces dospívání je urychlený, ale v případě Romana to není nic extrémního. Spíš naopak je mezi svými vrstevníky podprůměrný.

Bál jste se někdy přivést domů nějakou přítelkyni?

Roman: Myslím, že ne. Neřešil jsem to. Ale že bych ji vybídl „pojďme, představím tě našim“ a šli jsme, se také nestalo. Taťka odhadl počet správně. Byly dvě, které jsem přivedl domů.

Provozoval jste v dětství kromě hokeje i jiný sport?

Roman: Jako malý jsem hrál fotbal, ale postupem času se již oba sporty zároveň nedaly stíhat. Zvolil jsem hokej a myslím, že jsem udělal dobře. S fotbalem to v mém případě nebylo příliš slavné.

Rostislav: Bylo mu deset, když tady ve Zlíně chtěli mladé kluky formovat do fotbalových tříd. Dva roky dopředu chtěli vědět, jestli fotbal bude opravdu hrát. Nakonec se rozhodl pro hokej. Není ale moc dobré, když se kluci v útlém věku rozdělují do jednotlivých sportů. Naopak by jich měli dělat víc, aby zátěž rozložili. V současnosti to ale takhle chodí.

Vaše dcera Karolína hraje tenis. Jak jde bílý sport Romanovi?

Rostislav: Je horší než já. Porazil bych ho. Ale snaží se zlepšovat. Dokonce žádal o radu i dceru, aby jej něco přiučila. Má ctižádost, aby se zlepšoval, ale žádný Federer z něj rozhodně nebude.

Roman: V letní přípravě tenis hrajeme, ale poté celý rok na raketu nesáhnu. Pokud jej nehraji třikrát do týdne, do formy se hůř dostává. Rád bych, kdyby mě sestra toho více naučila, abych byl ještě lepší. Táta by mě ale porazil.

Jaký je otec typ trenéra?

Roman: Určitě nepatří k trenérům, kteří by na hráče křičeli. Spíše nedává emoce najevo. Když má nějakou poznámku, k hráči přijde a svůj postřeh mu sdělí. Je hodně zkušený, aby řekl, co jsem nejen já, ale všichni ostatní měli dělat jinak. Líbí se mi trenéři, kteří jsou méně emotivní a přitom dokážou mužstvu pomoct.

Bavíte se doma o hokeji, nebo jej tam vůbec netaháte?

Rostislav: Určitě se bavíme, ale že bychom jej nějak přehnaně rozebírali celý den, se říct také nedá. Zvlášť když se nepodaří nějaký zápas nebo jsou nějaké problémy na tréninku, tak se o tom pobavíme.

V čem to mají synové slavných otců těžší než ostatní kluci?

Roman: Určitě vás nemine srovnávání s otcem. Potká to každého, jehož táta někdy hrával. Troufl bych si říct, že spousta lidí si myslí, že mám u okolí protekci. Přesvědčovat lidi o opaku je zbytečné. Ať si to přebere každý, jak chce.

Rostislav: Lidé si myslí, že se snažím Romana protlačovat a hokejovou cestu mu usnadňuji. Myslím si však pravý opak. Dokázal, že hokej hrát umí a někdy by z něj mohlo něco být. Má však před sebou ještě dlouhou a trnitou cestu, která jej bude stát spoustu fyzických i psychických sil.

Je pro vás srovnání s tátou pocta, nebo zodpovědnost?

Roman: Od každého něco. Vždy jsem chtěl dokázat a hrát stejně jako otec. Ale jak říká, čeká mě ještě dlouhá cesta a teprve jsem na jejím začátku. Samozřejmě je i pocta, když slyším hlasy, že jsem na ledě celý taťka. Jsem rád, když mě s ním srovnávají.

Stává se vám to často?

Roman: Většinou, když hrajeme v televizi. Nyní si jen namátkou vzpomínám, když jsme hráli proti Spartě. Jeli jsme dva na jednoho a v televizi říkali, že Rosťa se podíval doleva. Lidé už jej mají zafixovaného a vědí, že hraji stejným stylem. Srovnání tam bude vždy.

Nevadí vám neustálé srovnávání?

Rostislav: Nevadí mi to. To bude vždy. Byl bych rád, kdyby ve srovnání zvítězil Roman, aby si mohl říct, že byl lepší než otec. Potěšilo by mě, kdyby hokejově hrál alespoň na stejné úrovni. Kdyby byl ještě lepší, byl bych jen rád. Ani by nemusel vyhrát tolik titulů. Co je podstatné, musí jej hokej bavit a dělat ho s láskou. Nejen kvůli penězům, nebo aby byl slavnější než já.

Jak jste vnímal rivalitu mezi Zlínem a Vsetínem?

Roman: V derby se hrál vždy výborný hokej. Jelikož otec hrál ve Vsetíně a já ve Zlíně, tak se musím přiznat, že jsem fandil Vsetínu, ale nechtěl jsem své sympatie dávat najevo. Usnadnil mi to tím, že přestoupil do Zlína a byl jsem rozhodnutý.

Rostislav: Ze začátku bývalo derby hodně vypjaté. Zápasy byly atraktivní pro celý region a všechny fanoušky, kteří dokázali vyprodat stadiony a vytvořit parádní atmosféru. Postupně se však rivalita otupila a zápasy nebyly tolik vyhrocené. Pro celý kraj měly vzájemné duely svoji atmosféru a je škoda, že derby padlo.

Jak jste prožíval tátovy mistrovské tituly ve Vsetíně a následně i ve Zlíně?

Roman: Bylo krásné jako mladý hokejista se dívat na tátu, když se mu dařilo. Navíc jsem Vsetínu fandil. Bylo to pěkné období, ale bohužel jsem to zatím sám neprožil. Troufnu si říct, že vyrovnat tátových osm titulů bude hodně těžké.

Nebojíte se o svého syna na ledě?

Rostislav: Že bych měl vyloženě strach, se říct nedá, ale v současnosti se na ledě objevují zákroky, které jdou nad rámec pravidel. Nejen jako otec, ale i jako trenér se na jakéhokoliv zraněného hráče nedívá dobře. K hokeji tvrdé srážky patří a každý hráč musí být fyzicky i psychicky připravený, aby zátěž zvládal.

Na kterého hokejistu, kromě táty, jste si jako malý vždycky hrál?

Roman: Od mala se mi ze zahraničních hráčů líbil Mario Lemieux. Ale z našich jsem nikoho zvlášť oblíbeného neměl, protože jsem na vzory příliš nehleděl. Snažil jsem se odkoukat hokejové přednosti od táty a vůbec všech nejlepších hráčů, kteří tady hráli.

Jezdíváte ještě společně na dovolenou?

Roman: Jezdíváme pořád, ale letos jsme spolu nebyli, protože máme nový přírůstek do rodiny. Koupili jsme si totiž psa. Ještě je malý, takže jsme se sestrou byli doma a naši si udělali dovolenou sami. Vypadá to, že v příštím roce bychom mohli jet zase všichni společně.

ROSTISLAV VLACH

Narozen: 3. 7. 1962 v Přerově

Stav: Ženatý, manželka Jana, děti: Roman (21), Karolína (19)

Bývalé kluby: Gottwaldov (1980–82, 1984–90), Jihlava (1982–1984), Joensuu (Finsko (1990–92), v Geretsriedu v Německu (1992–93), Vsetín (1993– –1998, 2001/2002 a 2004/ 2005), Opava (část sezony 1998/99), Skalica (Slovensko, 1997–2001), Zvolen (Slovensko, část sezony 2000/2001)

Největší úspěchy: Čtyřnásobný mistr extraligy se Vsetínem (1995, 1996, 1997, 1998), 2× Jihlava (1983, 1984), 1× Zlín (2004), 1 x Zvolen (2001), bronz z MS 1987, 1989, 1997, ZOH 1988 a Kanadského poháru 1987. V reprezentaci 97 zápasů a 10 branek.

Rostislav Vlach patřil mezi střední útočníky, kteří vynikali technickou hrou a ladným bruslením. Šestý hráč s největším počtem utkání v lize, během 19 sezon jich sehrál 830 a nastřílel 252 branek. Po skončení extraligové činnosti hráč Valašského Meziříčía trenér Vsetína, s nímž zažil vyloučení z extraligy. Trénoval i slovenskou Žilinu, odkud přišel „zachraňovat“ Zlín v sezoně 2007– –2008. Po skončení ročníku se přesunul na post asistenta hlavního kouče Zdeňka Venery.

Zajímavosti: Jeho otec Rostislav Vlach senior se v roce 1954 stal mistrem republiky v řecko-římském zápase. Jeho bratr byl šampionem ve volném stylu. Jejich bratrancem byl někdejší vítkovický a reprezentační útočník Miroslav Vlach. Dětství strávil na sídlišti v Malenovicích. V sezoně 1973/74 vyhrál svůj první titul –

v 11 letech v mladších žácích. Vystudoval strojní průmyslovou školu s maturitou. Premiérový gól v nejvyšší soutěži vstřelil ve 4. kole 7. října 1980 vítkovickému brankáři Šindelovi a podílel se na vítězství 6:3. Přezdívka „Čada“ vznikla v době působení v Jihlavě, kde trénoval Stanislav Neveselý. Hodně si pletl jména hráčů a Vlachovi říkal Čada po bývalém hráči Dukly Rostislavu Čadovi. Závěr sezony 1995/96, celý ročník 1996/97 a MS 1997 v Helsinkách odehrál se sešroubovaným kotníkem. Šrouby byly vytaženy až na jaře 1997.

ROMAN VLACH

Narozen: 21. 6. 1989 ve Zlíně

Stav: Svobodný

Úspěchy: Juniorské stříbro ze sezon 2006/07 a 2007/08. Ve finále Zlín podlehl nejprve Vsetínu a následně Karlovým Varům.

Zajímavosti: Premiérovou extraligovou branku si připsal v sezoně 2007/08 25. 3. 2008 v zápase play out ve Vítkovicích, kde gólem šest minut před koncem mírnil porážku 3:4. Romanovi byl jeden rok, když Rostislav Vlach odjel s rodinou na finské angažmá. Roman dělal poprvé kapitána týmu ve třetí třídě. V nejvyšší soutěži dosud odehrál 108 zápasů a připsal si 16 gólů a 13 asistencí. Na brusle se postavil ve svých dvou letech.

Autor: Daniel Ostrčilík

16.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 13 500 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Vrátný/á. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: zapisování návštěv, monitoring objektů, kontrola vozidel, vydávání klíčů, Výhody: výkonnostní bonusy + osobní ohodnocení, příplatky, stravenky, servis praní, pracovního oděvu. Pracoviště: Dgs plast s.r.o. - sídlo, 763 25 Újezd u Valaš.Klobouk. Informace: Karla Sýkorová, .

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 15 000 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení Dělníci v pilařské výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Práce v dřevařském průmyslu (pila), Fyzicky náročná práce.. Pracoviště: Kloboucká lesní s.r.o. - bylnice, Pilařská, č.p. 359, 763 31 Brumov-Bylnice. Informace: Ovesný Radek, +420 739 341 314.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže OPERÁTOR/KA GUMÁRENSKÉ VÝROBY. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadavky: , - obsluha lisovacích zařízení na pryžové dílce nebo kontrola pryžových dílců. , , Zaměstnanecké výhody: 13. plat, bonusy/prémie, 25 dní dovolené, závodní stravování, občerstvení na pracovišti. , Prac.poměr: doba určitá na 1 rok s možností prodloužení na dobu neurčitou. , , POZN: Zájemci se hlásí e-mailem nebo tel.. Pracoviště: Sumiriko avs czech s.r.o. - drnovice, 763 25 Újezd u Valaš.Klobouk. Informace: Jaromír Uher, +420 702 031 200.

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 000 Kč

Montážní dělníci výrobků a zařízení Montážníci ocelových hal. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Náplň práce: montáž konstrukcí, opláštění, pomocné práce, Požadavky: manuální zručnost, pracovitost, flexibilita, vysoké pracovní nasazení, vstřícnost, loajalita, trestní bezúhonnost, montáže v rámci ČR, Výhody: zaučení, motivační mzdové ohodnocení, prémie, ubytování na montážích, profesní růst, firemní akce, příjemný pracovní kolektiv, moderně vybavené montážní partie, zajištěný odvoz na montáže. Pracoviště: Unihal s.r.o., tř. Tomáše Bati, č.p. 1766, 765 02 Otrokovice 2. Informace: Jaroslav Mňačko, +420 702 107 815.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stavební činnost za 1. segmentem na sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně.
8

Nevzhledný prostor u prvního segmentu se má radikálně změnit

Ilustrační foto

Hledají se svědci, kteří viděli v Malenovicích náraz audi do motorky

Mimořádný úspěch: Zoo Zlín jako první mimo Asii odchovala puštíka tečkovaného

Letošní rok je pro chovatele ve zlínské zoo opravdu mimořádný. Po nedávném významném odchovu dvojzoborožce indického dosáhli další výjimečný úspěch. Tím je odchov velmi vzácně chovaného puštíka tečkovaného, jehož domovinou jsou lesy jihovýchodní Asie.

Šlechtična versus štokr a prohra siláka s malotraktorem: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 19. až 20. května 2018.

Šéfkuchař Spa hotelu Lanterna pomáhá vylepšovat jídelníček zlínské nemocnice

Jak zkvalitnit nemocniční stravu? Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně se v rámci dlouhodobých snah o zlepšování gastronomie rozhodla využít pomoc uznávaného hotelového šéfkuchaře.

MS HOKEJ 2018 - AKTUÁLNÍ ZÁPASY

15.05 (20:15) Lotyšsko - Dánsko
15.05 (20:15) Rusko - Švédsko
17.05 (16:15) USA - Česko
17.05 (16:15) Rusko - Kanada
17.05 (20:15) Švédsko - Lotyšsko
17.05 (20:15) Finsko - Švýcarsko
19.05 (15:15) Švédsko - USA
19.05 (19:15) Kanada - Švýcarsko
20.05 (15:45) USA - Kanada
20.05 (20:15) Švédsko - Švýcarsko
DALŠÍ ZÁPASY❯❯

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT