Tvořivý středopolař představuje vzorný příklad toho, jak docílit změny. Neudála se mávnutím kouzelné hůlky, ale jen a jen silnou vůlí a tvrdou prací.

První stránka příběhu se začala psát po podzimní části Fotbalové národní ligy. Dvakrát 24letý fotbalista uslyšel, že pro první tým ševců není potřebný. Nejprve od kouče Pulpita, po jeho odvolání a chvilce naděje také od současného nástupce.

„Nebyly to jednoduché časy, ale musel jsem se s tím poprat. Naskytl se dostatek prostoru o stavu popřemýšlet a vyhodnotit jej," ohlíží se fanoušek Manchesteru United.

Nic záviděníhodného, avšak co tě nezabije, to tě posílí. Milovník tenisu a cyklistiky zatáhl za správný konec provazu a o Vánocích obrátil list na druhou stranu.

„Zlín mi dal šanci působit v profesionálním fotbale. Nechtěl jsem jej opustit po půl roce, po kterém by po mně nezůstala stopa, a nemínil jsem tak lehce vyklidit svou pozici, vzdát se bez boje," vysvětluje Motal, co jej hnalo vpřed.

„Začal jsem přemýšlet jen pozitivně a všechnu koncentraci jsem nasměroval na fotbal. O svátcích jsem makal, chodil jsem na tréninky s Kubou Jugasem (obránce na hostování v Brně – pozn. aut.) a dalšími kamarády. Měli jsme velkou motivaci pracovat a navzájem jsme se podporovali. Pomohlo mi to k tomu, abych byl v novém roce nastartovaný a připravený," líčí další fázi svého úsilí.

Od 5. ledna prezentoval svou chuť už i v zimní přípravě Fastavu.

„Chtěl jsem si ji užít, neměl jsem co ztratit," nabídl svůj pohled obdivovatel Bastiana Schweinsteigera a Xabiho Alonsa.

Brzy o něj jiné kluby začaly projevovat zájem. Jenže? Absolvent SPŠ Zlín už byl pevnou součástí mužstva, jež si zdatně vedlo se silnými protivníky v Tipsport lize. Svou proměnou oslovil i trenéra Páníka, který změnil stanovisko.

„Stopl nabídky. Řekl mi, že jsem jej přesvědčil a že chce, abych zůstal," usmívá se fotbalista, jenž má z českých person nejblíže k Pavlu Nedvědovi.

A tak do jeho knihy přibývaly veselé kapitoly. Z muže na odpis se vyšvihl v cenného člena týmu, který překvapil v Tipsport lize. Co cítí nyní skokan měsíce?

„Pořád věřím, že když člověk dělá něco navíc, tak se mu to jednou vrátí. Mně se to vrátilo brzy, ale ještě není konec. Musím bojovat dál," dobře ví, že poslední stránku ještě definitivně nedopsal.

Lukáš Motal, který se věnuje i trenéřině v rodné vesničce Skaštice, chce na ní pracovat v jarní části FNL. Rád by výrazně překonal 236 minut strávených na hřišti v šestnácti podzimních kolech.

Bude naplněn i další cíl houževnatého fotbalisty? 

Akce jsou přímočaré a gólové, říká Lukáš Motal

Zlín – /ROZHOVOR/ Užil si nečekaný úspěch, týmový i osobní. Záložník Zlína Lukáš Motal na začátku přípravy nezapadal do plánů kouče Páníka, svou pílí a výkonností si ale nakonec zasloužil nominaci do úvodní jedenáctky ve všech duelech Tipsport ligy.

Jeho radostný obrat dokonal pohár za třetí místo, který si se spoluhráči odvezl z finálového turnaje v Brozanech nad Ohří.

„Prvním zápasem ve Final Four jsme si neudělali dobrou reklamu. S Bohemkou jsme měli motivaci nezdar odčinit a zvítězit, což se podařilo. Třetí místo je pěkné, cesta domů byla příjemná," líčil 24letý fotbalista přezdívaný Monty.

Co rozhodlo souboj o bronzovou medaili?

Dvě rychlé branky, kterými jsme otočili skóre na konci první půle. Soupeře dostaly do kolen.

Zápas byl hodně ofenzivní, že?

Hra se přelévala z jedné strany na druhou. K vidění byly hezké akce a diváci si přišli na své. Snažíme se hrát útočně vždycky. Pořád chceme dávat góly, jdeme za tím.

Ovšem semifinále proti Hradci Králové vám nevyšlo. Co se stalo v prvním poločase, který jste prohráli 0:5?

Neměli jsme organizovanou hru. V poli jsme mezi sebou měli velké rozestupy a soupeř, který na tom byl pohybově a kombinačně dobře, nás zaslouženě potrestal brankami. Hradec byl nejlepší protivník, se kterým jsme se střetli v Tipsport lize. Nicméně je to negativum našeho účinkování, nezvládli jsme duel takticky a možná i v hlavách. Bereme si z toho ponaučení do dalších bojů.

Následovala silnější promluva od kouče Páníka?

Probrali jsme to večer po jídle. Trenér si řekl své věci. Samozřejmě nechce, abychom se tak prezentovali. Vzali jsme si to k srdci a na druhý den výkon vypadal úplně jinak.

Jakou kvalitu měl areál v malé obci nedaleko Litoměřic?

Zázemí bylo příjemné, ale plocha s umělou trávou byla na nižší úrovni. V tomto směru je rozhodně lepší Olomouc.

Vystoupení v Tipsport lize se vám celkově vydařilo, co říkáte?

Pozitiva převažují. Hlavně jsme se konfrontovali s kvalitními mančafty, na které bychom jinak v přípravě nenarazili. A dokázali jsme, že s nimi můžeme hrát. Také nám zatím vychází herní rozestavení 4–4–2, kdy z organizovaného bránění přecházíme rychle do útoku. Akce jsou přímočaré a končí góly.

Jak jste vy osobně vnímal duely v soutěži?

Pokaždé jsem se těšil. Chtěl jsem si je užít a předvést v nich maximum. I proto, že jsme se potkávali s kluby ze Synot ligy. Ve skupině navíc byly našimi soupeři týmy z Moravy, které dobře známe a šlo i o prestiž.

Stačili jste při vašem zápasovém vytížení sledovat i dění v jiných týmech druhé ligy?

Určitě. Díky dnešním mediálním možnostem nebo sociálním sítím máme přehled a v kabině se o tom i pobavíme. Vidíme například, že Karviná přivádí zajímavá jména. Teď posledně Tarczala z Příbrami.

JAN ŠMÍD