„V první řadě to byl výborný fotbalista s obrovskou popularitou, která jej bohužel zválcovala,“ přiznává o pár let starší Páník (63).

Za vzor i během své kariéry přitom měl Pelého.

„To byla má hvězda. A Eusebio. Dál jsem ve své době inklinoval spíše k evropským hvězdám, hlavně z Holandska,“ přiznal úspěšný fotbalový kouč a stratég, jenž se během své kariéry dostal i za prací do Brazílie.

„Až při angažmá v Jižní Americe jsem pochopil myšlenkové pochody místních lidí. Jsou v zásadě jednoduché – užívají si každý den naplno a moc se nezabývají, co bude zítra,“ stručně shrnul Páník.

A v čem byl tedy podle něj nedávno zesnulý fotbalista výjimečný?

„Byl geniálně technicky vybavený, díky své menší a podsadité postavě jej bylo téměř nemožné odstavit od míče. Ale pozor, všechen jeho um nebyl zadarmo! Když začínal, netrénoval jako většina naší mládeže jen dvě hodiny denně, ale pět až sedm! Mladí by si z jeho intenzity trénování měli vzít příklad, to je cesta k úspěchu,“ upozornil.

Ze současných fotbalových hvězd Páník přirovnává Maradonu k Messimu. Těch shod je hodně – menší postava, hra levou nohou, obrovské zrychlení.

„Ale na rozdíl od Diega Lionel žije svůj osobní život o hodně lépe, proto je tam, kde je,“ zdůraznil.

A uměl by si zkušený kouč poradit s hvězdou kalibru Maradony ve své šatně?

„Spíše by si on poradil s námi! (smích) Vést jakoukoliv výraznou osobnost v týmu je hrozně těžké, ale já i můj realizační tým již máme nějakou zkušenost,“ dodal s úsměvem Bohumil Páník.