„Nejhůř mi bylo po domácí remíze s Konicemi. Také po dalším nerozhodném výsledku s Tasovicemi nebylo nejen mně zrovna nejlíp,“ označil kouč Napajedel Martin Onda nejkrušnější chvíle.

Jeho družina si přitom dvakrát vyšlápla na vicemistra soutěže a svého rivala Viktorii Otrokovice (4:1, 2:1). „Především jarní výhra byla důležitá, přesvědčivá a zasloužená. Od tohoto zápasu jsme se odrazili k záchraně,“ ví Onda.

Napajedla doma držela osm měsíců neporazitelnost, jenže během této doby jen dvakrát vyhrála. „Remízy nás hodně mrzely,“ podotkl ambiciózní kouč.

Jakmile Fatra opustila svůj stadion, na nic se nezmohla. Za celé jaro pouze jednou remizovala na Vrchovině. „Přitom nás soupeři po každém utkání chválili. Hraje se však o body. Tohle nás neustále sráželo dolů. Ve většině utkání byl herní projev týmu dobrý, takže je na čem stavět,“ našel pozitivum Onda.

V konečném důsledku po protrápené sezoně mohla paradoxně Napajedla křepčit se šampaňským, zatímco její sok Viktoria Otrokovice po úspěšném ročníku pouze zapíjet žal z nedotaženého postupu do MSFL. „Sledoval jsem ji a postup přál. Právě šest bodů ze vzájemných zápasů nám výrazně pomohlo k záchraně.“

Jenže ruku na srdce. Triumfální oslavy nejsou na místě. „Chtěli jsme změnit herní styl a hráče více zapojit do kombinace a hry po zemi s rychlým přechodem do útočné fáze. Tomu jsme podřídili i skladbu týmu. Věděli jsme, že na změnu je v letním přípravném období málo času, ale zariskovali jsme,“ našel počátek možných problémů Martin Onda. „I tak jsem ale čekal po podzimu více než osmnáct bodů.“

Fatře se také nevyplatily zimní odchody obránců Blažka a Grabce, které ve stoperské dvojici trvale nenahradila. „Oslabili jsme, možná jsme situaci v defenzivě i podcenili. Určitě se na nás projevily také absence hráčů, ať už kvůli zranění, nebo pro červené karty,“ připustil.

Napajedla se snažila hrát atraktivní ofenzivní fotbal, ale doplácela na špatnou koncovku. Vstřelila 43 gólů, což bylo suverénně nejvíc ze všech konkurentů v bitvě o záchranu. „Větší produktivita by nás poslala do středu tabulky. Šancí jsme si vytvářeli dost. Na druhou stranu jsme na tým bojující o záchranu nastříleli hodně branek. Nebyli jsme ale schopni nadějné výsledky kvalitní defenzivou udržet až do konce. Tyhle ztráty nám komplikovaly situaci. To ale vše souvisí i s obrannou prací jak jednotlivců, tak i celého týmu a v neposlední řadě s psychikou hráčů,“ uvědomuje si Onda.

Napajedelský lodivod přiznává, že má za sebou složité období, které se mu podepsalo i do osobního a pracovního života. „Na fotbal jsem myslel neustále. Prostě jsem hledal cokoliv, co by týmu pomohlo k lepším výkonům a především výsledkům. Samozřejmě jsme řešili i případnou změnu na trenérském postu,“ uvedl.

Jenže vedení klubu Ondu po zpackané sezoně podrželo a nabídlo mu pokračování spolupráce. „Přijal jsem ji. V Napajedlech se mi líbí, máme tady nejlepší trávník v soutěži. Také věřím, že navážeme na kvalitně odehraná utkání a po pěti letech se můžeme opět pohybovat ve vyšších patrech tabulky. To je pro další sezonu náš cíl,“ nebrání se nové výzvě.

Realizační tým se přesto změní. Dosavadního asistenta Jana Koželuha nahradí někdejší hráč Napajedel Petr Pšenčík. „Chtěl byvh mému kamarádovi Honzovi za téměř dvouletou kvalitní spolupráci poděkovat,“ vzkázal již bývalému kolegovi Onda a dodal, že žádný odchod není na pořadu dne, naopak se intenzivně jedná o případných posilách.

Své svěřence si Onda svolá 8. července a má naplánováno šest přípravných zápasů (Hulín, Boršice, Brumov, Hluk, Slovácko B).