Derby pražských „S" – Sparty a Slavie – mají úžasnou historii. To z nich dělá výjimečná utkání, při kterých nerozhoduje momentální postavení v tabulce. Vezměme třeba poslední roky. Slavia na tom byla mnohem hůře než Sparta, nehrála o titul, přesto tyhle zápasy provázel obrovský zájem fanoušků a médií.

Pro Ajax Amsterodam jsou derby zápasy s Feyenoordem Rotterdam. To jsou hodně vyhrocené souboje, v Nizozemsku jsou chápány nejen jako konfrontace klubů, ale také měst. Zájem fanoušků je enormní a utkání, ať už v Amsterodamu, nebo Rotterdamu, provází značná bezpečnostní opatření včetně nasazení vrtulníků.

Juventus Turín hraje dvoje derby. Jednak městské proti týmu FC, ale hlavně proti Interu Milán. To je největší italské derby a začíná se o něm mluvit hned poté, co je rozlosovaný nový ročník Série A. Tlak a zájem fanoušků a médií prudce narůstá dva týdny před zápasem a jak se utkání blíží, je stále větší a větší. U tohoto derby dělá zase moc historie, proto jsou těmi největšími zápasy v Itálii.

Derby mezi námi a Slováckem příliš dlouhou historii nemají, ale sami určitě vnímáte, že to bude teď v sobotu výjimečný zápas. Zlín a Uherské Hradiště leží blízko sebe, jde o prvoligové kluby z jednoho kraje. To už jsou důvody k tomu, aby o tyhle souboje měli lidé zájem. A také mají! Bude vyprodáno. Spousta mi lidí mi volala, že se na zápas chystá a že nám bude fandit. To, že nás čeká výjimečný zápas, je znát i na atmosféře v našem klubu. Všichni si uvědomujeme, že vyhrát tenhle souboj by bylo skvělé, nejen z hlediska zisku tří bodů.

Na hřišti jsem ve většině derby se svým týmem uspěl. Takže moc doufám, že tuhle tradici potvrdím i ve Zlíně.

Držme si palce!

Váš Zdeněk Grygera