Od vysněné stříbrné příčky dělilo fotbalistky z Uherského Hradiště propastných deset bodů, které ztratily na pražskou Slavii. Vloni přitom rozhodovalo o umístění mezi těmito mužstvy jenom skóre.

„Loňského třetího místa si cením daleko víc,“ přiznává trenérka Jitka Klimková, která je ale spokojená i s letošním bronzem. „Po podzimu jsme se totiž dokázaly zvednout z krize. V první půlce soutěže jsme ztrácely body se soupeřkami, se kterými jsem to vůbec nečekala. Jarní část už byla daleko lepší. Bylo to i díky zimní přípravě, která byla kvalitní a vyšla nám na sto procent,“ říká Klimková.

Fotbalistky Slovácka se i proti soupeřkám ze špičky tabulky soustředily hlavně na ofenzivu a v žádném utkání se nechtěly spokojit s remízou. „Přestaly jsme se dívat na třetí místo a v hlavách jsme měly vždycky jenom nejbližší střetnutí,“ prozradila recept na úspěch Klimková.

Trenérku hodně mrzí jen poslední zápas sezony. Nevydařené finále poháru proti pražské Spartě, ve kterém její družina prohrála 0:7. „Kdo neviděl, tak neuvěří. Do šedesáté minuty to byl naprosto vyrovnaný zápas. Jenže do čeho Sparťanky v poslední půlhodině koply, to skončilo v naší síti,“ říká smutně.

Kádr čekají velké změny

V letní přestávce dojde v kádru prvoligových žen k malému zemětřesení. Na odchodu jsou hlavně zkušené fotbalistky a opory družstva. Po deseti letech míří do pražské Slavie Martina Danielová. Hostování z Prahy končí Petře Freisslerové a do Německa má nakročeno nejlepší střelkyně soutěže Zdeňka Skupinová. Služebně nejstarší fotbalistka Petra Polášková se rozhodla ukončit aktivní činnost.

„Ztráty to budou velké,“ uznává trenérka, která se prý ještě pokusí rozhodnutí zkušené hráčky odvrátit. „Ona je kvalitou, na kterou se můžu kdykoliv spolehnout. Asi zajedu s velikým dortem na Petrůvku, kde bydlí, a snad ji ještě na rok zlomím,“ dodává se smíchem.

Ani přestup Skupinové není ještě definitivní. V Německu by měla hrát druhou ligu a konečné rozhodnutí padne v nejbližších dnech. „Trošku mám obavy z toho, že když nebude na očích, tak vypadne z reprezentace,“ říká k zahraničnímu angažmá Skupinové její klubová trenérka.

Posilou bude Drahníková

Jitka Klimková už má ale vyhlédnuté náhrady. Na Slovácko se bude v letní přípravě hlásit Adriana Drahníková z druholigové Olomouce. Od ní si trenérka slibuje vyztužení záložní řady. „Je to chytrá, inteligentní hráčka, která by měla zacelit místo po Danielové. Škoda, že jsme na ni nepřišli dříve, ta holka patří do první ligy už dávno,“ míní trenérka, která má rozjednané ještě další posily.

„Má k nám namířeno jeden z největších českých talentů, reprezentantka Slovenska a jedna hráčka z Brna. Jména po mně ale v tuto chvíli nechtějte, zatím to není stoprocentní. Dělám všechno pro to, aby k nám rozjednané posily přišly. Škoda, že se nám nepodařil přestup brankářky Hlučína, která dala přednost Slavii,“ zakončila Klimková.

Stanislav Dufka