Z Řecka, kde na podzim působil v Apollonu Smirnis, možná trochu nečekaně zamířil do České republiky.
Vysoký Afričan se ovšem neusadil v Liberci, kde to v zimní přestávce rovněž zkoušel, ale na opačné straně České republiky, ve Zlíně.

Ve středečním přípravném zápase se Zlatými Moravci zaujal nejen sportovního manažera Fastavu Zdeňka Grygeru, ale také náročného trenéra Bohumila Páníka a v týmu účastníka základní skupiny Evropské ligy si slušným výkonem vysloužil smlouvu.

fotbal FC FASTAV Zlín  - FC ViOn Zlaté Moravce
Ševci zkoušejí stopera z Konga. V přípravě zdolali Zlaté Moravce

„První zápas hodnotím docela dobře. Bylo to však celkem náročné, jelikož jsem přicestoval do Zlína až v úterý večer. Každopádně se domnívám, že jsem odehrál dobré utkání a jelikož jsme nakonec i vyhráli, je to dobré jak pro tým, tak i pro mne,“ uvedl na klubovém webu Jonathan Bijimine.

Druhá zimní posila ševců rozšířila početnou enklávu zahraničních hráčů v kabině Fastavu. I když si reprezentant Demokratické republiky Kongo, jenž trvale žije ve Francii, musí v novém prostředí teprve sžít, cítí se ve Zlíně poměrně komfortně.

„Tým v tuto chvíli pomalu poznávám. Za sebou mám teprve jeden zápas, ale vím, že máme dobrý kádr a jen doufám, že to tak bude pokračovat,“ věří Bijimine, na kterého spoluhráči volají „Bendží“.

Jiráček a spol. zahraniční akvizici přivítali se vší slušností. „Jsou to fajn kluci. Cítím, že bude velice snadné se mezi ně začlenit. Mám z toho zatím dobrý pocit,“ líčí Bijimine, který si už stačil několikrát promluvit s trenérem Páníkem.

Fotbalisty Zlína před odletem na soustředění do Turecka posílil africký stoper Jonathan Kabasele Bijimine.
Hotovo. Zlín se dohodl s africkým stoperem Bijiminem

„Je to výborný člověk a osoba otevřená jakémukoli rozhovoru,“ oceňuje přístup nadřízeného vysoký Afričan.
Rodák z francouzského Amiens v sobotu dopoledne absolvuje se Zlínem přípravný duel s druholigovým Třincem a v neděli se společně s m vydá na herní soustředění do Turecka.

„Moc se na to těším,“ přiznává Bijimine. „Bude super vycestovat společně s týmem. Dá mi to možnost lépe všechny poznat a pořádně se připravit na začátek jarní sezony,“ přidává.

Třiadvacetiletý obránce či záložník, který nejčastěji nastupuje na pozici stopera, si v minulosti připsal start ve španělské La Lize i v národním týmu DR Kongo.

Na jaře si Bijimine připíše také start v české nejvyšší soutěži. Informace o HET lize čerpal od makedonského obránce Urdinova. S bekem pražských Bohemians má společného agenta.

„Yani říkal, že má dobrou úroveň a také šikovné hráče. Mým cílem je zde odehrát dobré zápasy a samozřejmě co nejvíce vyhrávat,“ uzavírá povídání Bijimine.

Sedmadvacetiletý útočník Zlína Lukáš Železník věnoval první branku v roce 2018 nedávno zesnulému dědečkovi.
Uzdravený Železník na dědu nezapomíná. Gól mu poslal přímo do nebe