„Bydlím přímo pod ní, a takové ráno bych nikomu nepřál,“ vzpomíná velitel. V mžiku se oblék a běžel se podívat co se děje. „Utěkaj Laďo na dolní stranu, hoří tam,“ pokřikovali na něj sousedé, kteří měli lepší výhled a viděli kouř.

Hořel rodinný dům, ve kterém bydleli manželé s dcerou. Přistěhovali se do Sehradic právě na zimu. „Pán chtěl své ženě přitopit, když šel v půl páté ráno do práce,“ vysvětluje Ladislav Malota příčinu vzniku požáru.

Když se osm místních dobrovolných hasičů a další lidé z obce seběhli u hořícího domku, jeho dvě obyvatelky již byly v bezpečí. „Paní s malou holčičkou byla u sousedů. Ostatní sousedé pomáhali vynášet a zachraňovat nábytek a ostatní věci,“ popisuje velitel dobrovolníků.

Profesionální jednotku místní hasiči k požáru ani nevolali. „Strop byl sice už prohořelý, ale vládli jsme požár dříve než ohrozil ostatní domy. Ale, jak se říká, oheň už byl na střeše“, hodnotí už dnes situaci s nadhledem Ladislav Malota.

Historie sehradického Sboru dobrovolných hasičů se podle kroniky i vyprávění pamětníků traduje od roku 1899. V dubnu roku 1999 proběhly stoleté oslavy existence sboru a od této doby byl sbor značně omlazen. Dnes má pětadvacet dospělých členů. „Je dobře, že i v dnešní hektické době máme občany ochotné chránit náš majetek při požárech či živelných pohromách,“ zhodnotil velitel sboru Ladislav Malota.