Příslušník policie vstupuje do ředitelny Roberta Podlase.

„Někdo nahlásil na vaší škole bombu,“ informuje ředitele o mimořádné události.

Ředitel, učitelé, dva policisté a dobrovolní hasiči okamžitě zahajují evakuaci celé školy. „Možná je to planý poplach, ale co když to opravdu bouchne,“ probíhají myšlenky hlavou dobrovolného hasiče Milana Žáka.

Pomáhá bleskově evakuovat žáčky základní školy a děti z mateřinky, ale i učitele a ostatní zaměstnance. Všichni jsou odváděni do prostor informačního střediska a Kulturního klubu na Zábraní. Tady jim zaměstnanci obce vaří horký čaj a podávají sušenky.

Oblast kolem školy je uzavřena a ohraničena páskou. Na místo přijíždí záchranka a další policisté.

„Kde jsou otrokovičtí hasiči?“ ozývá se z davu. „Měli při cestě nehodu, musí vyslat náhradní vozidlo,“ nese se napjatou atmosférou.

Čeká se také na příjezd pyrotechnika a speciálně vycvičeného labradora z Brna.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

Kontrola prostor školy zabere více než dvě hodiny. Konečně pyrotechnik oznamuje, že je objekt bezpečný a děti se mohou vrátit zpět do tříd.

V pátek 5. prosince 2008 bylo v Základní škole Tlumačov evakuováno 250 dětí, z toho 2 imobilní dívky, a 25 dospělých. Na místě byli více než dvě hodiny soustředěni vozidlo Záchranné služby Zlín se čtyřčlennou posádkou, zásahové vozidlo Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje s pěti lidmi, Obvodní oddělění Policie ČR Otrokovice, kriminální služba, pyrotechnik, dopravní policie a pět členů Jednotky sboru dobrovolných hasičů obce Tlumačov. Na evakuaci a servisní činnosti v náhradních prostorách se za obec Tlumačov podílelo pět osob. Situaci na místě monitorovali také pracovníci Oddělení pro zvláštní úkoly Krajského úřadu Zlínského kraje.

Zásah ve škole je jenom z jeden ze zajímavých počinů z dlouhé historie sboru. „První písemné zmínky o tlumačovském sboru dobrovolných hasičů se objevují již roku 1885. V současné době má sbor osmatřicet dospělých členů, starší žáky, mladší žáky a přípravku s dětmi od tří let,“ přiblížil starosta sboru Jan Šnajdr. Velitel sboru s podobným příjmením Roman Šnajdar dodal, že mužstvo má k dispozici zbrojnici včetně několika garážových stání, cisternu, dopravní auto, historické auto, člun a několik čerpadel.

„V letošním roce už máme za sebou sedm výjezdů většinou k požárům a jednu povodňovou pohotovost,“ dodal velitel.

Vloni v prosinci pomáhali evakuovat základní školu, do které anonym nahlásil, že je v ní nastražená bomba.

Gabriela Dvorníková