„Byl to jednadvacátý únor. Jako každoročně jsme pěšky obcházeli všechny domy v obci. Začínali jsme o půl osmé ráno a končili někdy mezi pátou a šestou v podvečer,“ začíná vyprávět hospodář sboru Stanislav Zvončák.

Po celodenní obchůzce s muzikanty a medvědem se unavení hasiči chystali ještě na večerní zábavu spojenou s pochováváním basy.

„To začínalo v osm, takže na odpočinek jsme měli jen pár chvil. O čtvrt na devět však přišla zpráva, že hoří ve vedlejším Vysokém Poli rodinný dům,“ popisuje Zvončák.

Bez ohledu na únavu tedy dvě vozidla okamžitě vyjela k zásahu.

„Chlapi tam dorazili jako první a v podstatě to uhasili ještě před příjezdem profesionálů. Navíc se dokázali vrátit zpět na zábavu tak, že stihli pochovávání basy,“ směje se Zvončák.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

Újezdští hasiči jsou ale známí i svou historickou ruční stříkačkou z roku 1896.

„Jezdíme s ní na oslavy výročí jiných sborů, různé akce pro děti a podobně. Je téměř celá původní, jen hadice už není z juty. Bohužel se stáří stříkačky odrazilo na kolech, která by potřebovala opravu asi v hodnotě deseti tisíc korun,“ říká další z hasičů Josef Kořenek.

Aby členové spolku ladili s historickým vzhledem stříkačky, pořídili si i dobové uniformy. Ty jim ušil jeden z členů sboru, sedmasedmdesátiletý Jan Pochylý.

„Nenecháme na něj dopustit, všechno dokázal ušít podle fotografií a zápisů z kronik. Také kostýmy na fašanky dělá on,“ chválí člena Zvončák.

Helmy, opasky a sekyrky patřící k úboru jsou pak původní, sto třináct let staré. Také unikátní stříkačka je doposud funkční.

„Má velký, asi třicetimetrový dostřik. V padesátých letech byly velké mrazy a moderní stříkačky nefungovaly. Tato však dokázala zahasit, co bylo třeba,“ tvrdí velitel jednotky Josef Trčka.

Újezdští hasiči však mají i jiné aktivity.

„Vedeme kroužky žáků a dorostenců, pomáháme i v obci. Například čistíme septiky, strháváme v zimě sníh ze střech, v létě třeba fotbalistům kropíme trávník na hřišti, když schne. Jsme tu prostě na práce všeho druhu,“ podotýká Zvončák.

Sbor dobrovolných hasičů Újezd má devětapadesát členů. Nejstarší má devětasedmdesát let, nejmladší je teprve jedenáctiletý.

KOZLŮV HASIŠKÝ POČIN

Ačkoliv byli členové sboru unavení po celodenním masopustním obcházení vesnice, přesto byli u hořícího rodinného domu ve vedlejší obci Vysoké Pole jako první a dokázali celý požár zvládnout ještě před příjezdem profesionálních hasičů.