„To přiběhl jeden ze členů sboru. My jsme mu ale nevěřili a ještě jsme se smáli, že si z nás dělá legraci,“ culí se jeden z hasičů Aleš Baklík.

Nakonec se ale nechali přesvědčit a vyšli ven z hostince. „Hned jsme viděli, že je zle. Naproti jsme spatřili oheň a kouř valící se od jednoho domu,“ popisuje starosta sboru Libor Juřík.

Když přiběhli blíže, zjistili, že dým vychází z bydliště jedné z členek sboru, která byla také na schůzi. „Kouř stoupal z udírny. Jakmile jsme dorazili na místo, bylo jasné, že to sami nezvládneme uhasit. Museli jsme tedy volat profesionální hasiče s cisternou,“ dodává Baklík.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

Bylo nutné jednat rychle. „Udírna totiž sousedila se stodolou plnou slámy, takže bylo důležité, aby se oheň nerozšířil dál,“ podotýká Juřík. Nakonec se ale požár podařilo zlikvidovat.

Jeho příčina přitom byla opravdu kuriózní. „Členka našeho sboru měla totiž na udírně položené peřiny a sušila je tam. Místo klobás si tak vyudila peřiny,“ směje se dnes starosta sboru.

Neobvyklou příhodu dnes berou hrádečtí hasiči s humorem jako zpestření a kolegyni prý jen občas poškádlí. „Těžiště naší práce totiž nespočívá pouze v pomoci při hašení. Jsme také jediní v Hrádku, co se starají o kulturu a zábavu,“ dodává Juřík.

Podle něj jsou tradiční hasičskou akcí fašanky. „Pořádáme fašankový průvod a pochovávání basy, taky organizujeme dětské dny nebo zábavy na výletišti,“ připojují se další členové výboru.

Sbor dobrovolných hasičů v Hrádku má poměrně dlouhou tradici, byl totiž založen před 107 lety. „V současné době máme devadesát dva členů, z toho dvanáct žen,“ doplňuje Juřík.

K dispozici mají stařičkou Tatru 805 z roku 1956. „Ačkoliv patříme do nižší kategorie JPO V, kdy nejsme povoláváni ke všem událostem v regionu, myslím, že i náš sbor má své uplatnění,“ soudí starosta Juřík.

KOZLŮV POČIN:
Hrádečtí hasiči zasahovali po schůzi výboru u domu jedné z jejich členek sboru, která nechala sušit peřiny na udírně. Hrozilo přitom, že se oheň rozšíří na sousední stodolu plnou slámy.