Jeden podzimní den loňského roku měl i člen jednotky Jan Polášek směnu. „Znamená to, že když mi přijde sms o nehodě, musím do pěti minut dorazit na hasičárnu a vyjet s dalšími třemi kolegy k zásahu,“ podotýká Polášek.

Právě v den, kdy měl směnu, se však sám vyboural ve firemní dodávce. „Zřejmě jsem upadl do mikrospánku a převrátil jsem auto třikrát přes střechu,“ popisuje barvitě.

Po nárazu vylezl ven na střechu dodávky a se zlomenou rukou čekal, kdy k němu dorazí hasiči. „Já jsem čekal na ně, zatímco oni čekali na mě v hasičárně, protože jsem byl ten čtvrtý ze směny. A přitom jsem byl u zásahu první,“ směje se dnes Polášek.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

Slavičínská jednotka ale neasistuje jen u závažných akcí, najdou se i kuriozity. „Hledali jsme například vlčáka, kterého si tu u známých nechali Američani. Po celém sídlišti Vlára jsme čtyři běhali v povinné výstroji víc jak dvě hodiny, abychom potom psa, který navíc rozumí jen anglickým povelům, našli v jedné místní hospodě pod stolem,“ líčí Polášek.

Jednotka založená v roce 2007, která za loňský rok vyjela k víc než 65 zásahům, se také neustále vzdělává. „Jeden náš člen například v zimě venčil psa v místě, kde byl ve stromech uvízlý model letadla. Tak jsme si tam udělali rovnou cvičení,“ říká Lutonský.

Onen všímavý hasič, Milan Adámek, chtěl ukázat ostatním nové lezecké techniky. „Letadlo bylo asi ve výšce sedmnácti metrů. Měl jsem červený lezecký oblek, který je lehčí a člověk je v něm pohyblivější. Pak jsem na model umístil lana a po chvíli byl zpět na zemi,“ vypráví Adámek.

Samotný sbor byl založen roku 1885, jednotka pak před dvěma lety kvůli posílení akceschopnosti profesionálních hasičů. „Normálně chodíme do práce, ale když máme směnu, musíme počítat se vstřícností zaměstnavatelů, protože nás můžou kdykoliv povolat k zásahu,“ říká Lutonský.

Jejich vytížení ještě zvyšuje hasičský kroužek pro děti, který vedou Martin Lutonský a Ondřej Dufek.

Kozlův počin
Ačkoliv mají slavičínští dobrovolní hasiči svá běžná zaměstnání, v třísměnném nepřetržitém provozu ještě doplňují profesionální sbor. Přitom vedou také dětský hasičský kroužek a každou událost jsou schopni využít ke cvičení, jako například vyprošťování modelu letadla ze stromů.