„Asi o půl páté přišla sms zpráva, že na Petrůvce hoří seník. Když jsme tam vyjeli, neviděli jsme skoro nic, byla tam hustá mlha a nebylo vidět ani oheň, ani dým,“ začíná popisovat velitel jednotky Tomáš Martinec.

Hrozilo, že na ně hořící seník spadne

V seníku hořelo lisované seno v kulatých balících. „Byl to velký požár. Normálně nás totiž mimo náš rajón nevolají, jen ve výjimečných případech,“ podotýká k závažnosti akce Martinec.

Všichni pozlovičtí hasiči se nezabývali jen likvidací ohně. „Několik chlapů mělo na starosti kyvadlový dovoz vody. Zbytek rozebíral šestimetrovými trhacími háky opláštění seníku, který se začínal prohýbat, a hrozilo, že spadne,“ barvitě líčí Martinec.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

Na zásahu u požáru, který založil nezletilý chlapec se sirkami na slámě, bylo sedm jednotek hasičů s deseti cisternami. „Trvalo to dost dlouho. Pak jsme ještě s profesionály, kteří mají motorovou pilu, rozřezávali dřevěnou konstrukci seníku, abychom dostali ven zbylé balíky,“ dodává Martinec.

Kromě akcí, na které vzpomínají hlavně kvůli jejich obtížnosti, si ale hasiči rádi připomenou i humornější výjezdy. Takovým bylo třeba loňské stavění máje.

„Měli jsme nachystaný u stanice výčep a bečky, auto bylo zaparkované uvnitř. Najednou siréna, tak musela jednotka proběhnout dozadu do šaten a převléct se, zatímco ostatní členové sboru začali vyhazovat výčep i bečky s pivem, abychom mohli vyjet,“ směje se starosta sboru Petr Kubáček.

Náves tehdy byla plná lidí, kteří vše se zatajeným dechem sledovali. „Oni si mysleli, že to má být nějaká šou k úvodu stavění máje a netušili, že se jedná o ostrý výjezd. Takže jsme odjeli s potleskem a za hodinu nebo dvě se vrátili taky za potlesku,“ vypráví Martinec. Od té doby prý hasiči při akcích auto staví vždycky venku.

Kakci vyrazili i uprostřed zábavy

Na povolání do akce uprostřed zábavy mají pozlovičtí hasiči opravdu štěstí. „Loni v červenci jsme pořádali zábavu. Bylo kolem deváté večer, když přišly sms zprávy o požáru. Tak jsme naskákali do aut, jeli do zbrojnice, tam se převlékli a vyjeli s autem. Volám operačnímu důstojníkovi, že vyjíždíme,“ popisuje Martinec.

Ten ale hasiče řádně překvapil. „Řekl, že už není třeba, protože se jednalo o pálení nějakých dvou kopek sena v Luhačovicích na kopci a že si to vyřeší luhačovičtí hasiči. Takže jsme zaparkovali auto, vysvlékli se, oblékli do zábavového, došli na hřiště a pobyli jsme tam pět až deset minut. Pak začala průtrž a bylo po zábavě,“ popisuje s úsměvem Martinec.

Pozlovický sbor dobrovolných hasičů také před třemi lety oslavil stoleté výročí a momentálně má osmdesát členů.

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN

Pozlovičtí hasiči pomohli při velkém požáru seníku, který založil neúmyslně malý chlapec. V mlze dováželi vodu a strhávali opláštění budovy, aby nespadla.