Hosté mu nechtěli příliš věřit. Po chvíli ale pochopili, že svou výzvu pravděpodobně myslí vážně. „Přijížděl jsem zrovna z práce domů, když jsem uslyšel sirénu. Takže jsem hned skočil do naší hasičské kačeny a jeli jsme,“ vzpomínal na jeden ze svých největších zásahů velitel sboru dobrovolných hasičů Loučka Vít Fojtů.

Kozlův hasičský počin:
HLASUJTE ZDE

Na hřebeni lesa směrem na Vizovice totiž hořel les poté, co tam jeden z občanů vypaloval porubané klestí. Byl v horách sám, oheň neuhlídal a ten se rozšířil do okolí.

Na místo kromě sboru z Loučky vyjeli s cisternami i hasiči z Luhačovic a nedalekého Újezdu. Oběma cisternám však jízdu k požáru komplikovaly lesní cesty, které byly po zimě jen těžko sjízdné. „S naší starou tatrou jsme se tam ale v pohodě dostali,“ smál se Fojtů.

Po příjezdu dobrovolníci zjistili, že vzplály asi dva hektary lesa. „Za horou už byla mladá tráva, takže se mohl požár rozšířit třeba až do Vizovic,“ dodal Fojtů.

Uhašení třem hasičským sborů trvalo zhruba sedm hodin. „Chlapi tam ještě zůstali a hlídali přes noc, kdyby se to náhodou znovu vznítilo,“ dodal Fojtů.

Sbor dobrovolných hasičů v Loučce, který čítá osmatřicet členů, už funguje sto jedenáct let. Na svém kontě má kromě velkého lesního požáru před pěti lety i další zásahy. „Vloni například hořelo auto v lesích na Baráku. Byli jsme tam první a vůz hasičskými přístroji uhasili dřív, než přijely vozy s cisternou,“ vzpomněl starosta sboru Stanislav Horčica. „Nebo při dětské hasičské soutěži se vznítilo osobní auto přímo na cestě nedaleko hřiště. Paní doběhla na hřiště a volala o pomoc. Uhasili jsme auto bez pomoci profesionálních hasičů,“ dodal Horčica.

I mimo zbrojnici jsou dobrovolníci aktivní. Pravidelně organizují kulturní akce v obci, hasičské soutěže, jarní sběry železa a také spolupracují s obecním úřadem. „Co je potřeba, tak to uděláme. Vždycky uspořádáme nějakou brigádu. Nedávno jsme například čistili potok,“ řekl starosta Horčica. Sbor je také velmi pyšný na své mladé nástupce, kteří sice k požárům ještě nevyjíždějí, ale soutěže v požárním sportu objíždějí s velkým úspěchem. Vloni si dokonce vybojovali vítězství ve Zlínské lize mladých hasičů a celkové druhé místo ve Středomoravském poháru mládeže.

KOZLŮV POČIN:
Hasiči z Loučky v roce 2003 zasahovali u rozsáhlého požáru lesa v katastru obce. Hrozilo nebezpečí, že se oheň rozšíří na louku a dále pak k městu Vizovice

Hana Trčková