Najednou zavolal starostovi místních dobrovolných hasičů Martinu Šnajdrovi tamní starosta obce Zdeněk Džoganík. „Rychle sežeň všechny chlapy. Přes noc připadl další sníh a střecha obecního úřadu a hasičské zbrojnice je přetížená. Špatně to vypadá i s altánem v kulturním areálu!“

Starosta hasičů okamžitě začal svolávat mužstvo. „Někteří vyletěli přímo z postelí,“ vzpomíná velitel kelnických dobrovolníků Miroslav Mášek.

Když se muži dostali k budově obecního úřadu, bylo jasné, že střecha všechny neunese, protože už tak se z ní prý ozývalo podezřelé křupaní. Navrch se nakonec vydali dva odvážlivci a začali více než šedesáticentimetrovou vrstvu sněhu pomalu odhazovat lopatami. „Museli být strašně opatrní, protože hrozilo, že sníh ujede a mohl by je smést se střechy. V horším případě by nemusela střecha tíhu chlapů a sněhu vydržet a mohla by se propadnut. Přece jen je to starší budova,“ říká vážně Šnajdar.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

Další hasiči se museli vydat na střechu altánu v kulturním areálu obce, kde se přes léto konávají zábavy, protože hrozilo, že tato stavba nápor sněhu nevydrží. „Vzpomínám si, že to strašně nepříjemně vrzalo a myslím, že kdyby připadl ještě další mokrý sníh, altán by to vydržel,“ poznamenal Mášek.

Odklízení sněhu bylo prý nekonečné. Navíc fyzicky i psychicky náročné, protože střecha pod nohama hasičů vydávala hrozivé zvuky a navíc začalo znovu sněžit. Obecní úřad byl obstoupený lidmi a všichni sledovali namáhavý boj hasičů s těžkým sněhem.

Po pěti hodinách úmorné práce bylo hotovo. Střecha úřadu, hasičské zbrojnice i altán byly zachráněny.

V zimě 2005 však nápor sněhu nevydrželo v obci několik starých stodol.

Sbor dobrovolných hasičů v Kelníkách byl založen v roce 1950 a k dnešnímu dni má čtyřiatřicet členů. Hlavní náplní jednotky je péče o svou obec, pořádání nejrůznějších kulturních akcí a účast na okrskových soutěžích v požárním sportu.

Počin:
V zimě 2006 napadlo abnormální množství sněhu. Kelničtí hasiči od brzkého rána odklízeli těžký mokrý sníh ze střechy obecního úřadu a hasičské zbrojnice, protože hrozilo, že neunesou tíhu sněhové pokrývky a propadnou se.