„Pohotovost, hoří Dobrkovická pila,“ svítila na muže z displejů zpráva od profesionálních hasičů ze Zlína. V přibližně ten samý okamžik se rozezněla v obci požární siréna, kterou spustil operační důstojník hasičů ze Zlína, se kterými ti ořechovští úzce spolupracují.

Že je zle, zjistili hasiči už když se začali sbíhat ke zbrojnici. Požár pily v obci Dobrkovice, která je na sousedním kopci, byl totiž vidět už z Ořechova. Do pěti minut od zapnutí sirény už vyjížděla k ohni ořechovská cisterna značky Tatra. Vzápětí nasledovala Avie s dalšími členy sboru.

Když ořechovští dorazili na místo, byl už sklad celý v plamenech. U požáru už zasahovala profesionální jednotka z Luhačovic, které okamžitě začali dobrovolní hasiči pomáhat. „Rozvinout tři béčka, přes rozdělovač napojit dva proudy. Jeden zaměřit na dosud nehořící dřevo, druhým hasit,“ zněly tenkrát povely od velitele zásahu. Postupně přijížděly další a další jednotky.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

Protože byli hasiči z Ořechova jedněmi z prvních, kdo na místo dorazili, a navíc měli ve voze dýchací přístroje, vyrazili spolu s profesionály do hořícího skladu dřeva.

„Měli jsme za úkol ochlazovat vnitřní prostory, aby hasiči z povolání mohli z budovy vynést propanbutanové láhve, kterým hrozil výbuch,“ přiblížil člen zásahové jednotky Ondřej Mikel. Doplnil, že v té chvíli nikdo ani nepomyslel na to, že by se hořící budova mohla zřítit. „Snažili jsme se zachránit, co se dalo,“ poznamenal Mikel. Úmorný boj s ohněm trval přibližně devět hodin. Ačkoliv ze skladu mnoho nezbylo, podařilo se zachránit výrobní halu i s jejím vybavením, která stála hned vedle a také kolem rozestavěné dřevo a hotové výrobky.

Sbor dobrovolných hasičů ve Velkém Ořechově byl založen v roce 1895. V současné době má sto šest členů, z toho dvanáct patří právě do zásahové jednotky. Ta aktivně spolupracuje s profesionálními hasiči v regionu. Několik hasičů z povolání má dokonce sbor ve svých vlastních řadách. Kromě zásahů se hasiči starají o sportovní a kulturní aktivity v obci. Pravidelně se také účastní všech soutěží Zlínské ligy požárního sportu. Sami dokonce několik pohárových soutěží v obci pořádali.

Kozlův počin
Členové zásahové jednotky Sboru dobrovolných hasičů z Velkého Ořechova dopomohli svým rychlým výjezdem k záchraně jedné části pily v sousední obci Dobrkovice. I díky jejich zásahu plameny nepoškodily výrobní halu a podařilo se předejít výbuchu propanbutanových lah­ví.