„Byli jsme tehdy informováni už dopředu, že se chystá velká voda, a že bude možná potřeba pomoct v okolních obcích,“ vzpomíná hlavní strojník dnešního oldřichovického sboru dobrovolných hasičů Radim Samsonek. Syn tehdejšího starosty obce Františka Samsonka byl díky svému otci o veškerém dění informován jako první.

„Povodně přišly v noci, ale na nás dobrovolné hasiče přišla řada až druhý den ráno. Svolali jsme všechny, kteří nebyli ten den v práci a pět nás vyrazilo Avií na pomoc do areálu otrokovické Barumky,“ popisuje první zásah. Pomocí vlastního čerpadla odsávali oldřichovičtí vodu z kanálů ve fabrice. Od příjezdu tam zůstali dvacet čtyři hodin.

Po náročné první šichtě vystřídala vyčerpané hasiče další pětice chlapů z Oldřichovic. Mezi nimi i dnešní velitel sboru Petr Měrka.

„První den zásahu jsem byl ještě v práci. Dělal jsem totiž zrovna v Barumce, a tam jsme měli co dělat, abychom zachránili nářadí a materiál. Po směně jsem přijel domů, oblékl se do výstroje a hned jsem jel zpátky do podniku, tentokrát za oldřichovické,“ popisuje velitel hektické chvíle.

Sbor dobrovolných hasičů z Oldřichovic nebyl jediný, který v prostorách Barumu pomáhal. „,Byli jsme tam ale jedni z mála z naší oblasti. Vypomáhaly tam totiž hlavně sbory z Čech,“ upřesnil Petr Měrka.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

Ani po pětidenním střídání čtyřiadvaceti­hodinových služeb ve výrobně pneumatik oldřichovickým zápřah neskončil. Přesunuli se do areálu otrokovického Štěrkoviště, kde po dalších pět dní odčerpávali z lesoparku lagunu vzniklou při povodňové vlně.

„Bylo tam asi pětatřicet sborů. My jsme fungovali stejným systémem jako doposud, tedy dvacet čtyři hodin v akci, dvacet čtyři hodin lauf. Ve volnu se ale musel ještě obstarávat materiál a servis pro právě zasahující hasiče,“ vzpomíná na náročné dny velitel sboru.

Po ukončení zásahu na Štěrkovišti strávili oldřichovičtí dobrovolníci další týden v obci Topolná na uherskohradišťsku. Na stěně jejich klubovny dodnes visí poděkování za pomoc při náročné likvidaci povodňových škod z roku 1997.

Sbor dobrovolných hasičů z Oldřichovic, který letos oslavil 115 výročí založení, má dnes kolem třiceti dospělých členů a asi patnáct dětí. „Mladé hasiče jsme obnovili před třemi lety,“ pochlubil se starosta sboru Josef Kotas.

Kozlův počin:
Celé tři týdny zasahovali ve čtyřiadvaceti­hodinových šichtách, aby pomohli odstranit následky povodní v roce 1997.