„To asi někde hoří,“ pomyslel si mladík. Vyběhl z domu, skočil na kolo a spěchal k hasičské zbrojnici.

„Pojď, pojď, pojď, rychle jedem! Hoří pila!“ volali na něj kolegové už zdálky.

„Nejdřív jsem jim vůbec nerozuměl, co že to vlastně hoří nebo o co jde. Byl to můj první skutečný zásah a byl to pro mě obrovský adrenalin,“ vzpomíná Marušák. Dodává, že najednou si připadal strašně důležitý. „Byl to fajn pocit sedět na té tatře. Všichni se na nás dívali a já jsem byl zvědavý co přijde,“pousmál se mladík.

Když se hasiči blížili k místní pile, už zdálky byl vidět hustý černý kouř, který se valil ze střechy jedné z budov. „Když jsme dojeli na místo, rychle jsme seskákali dolů a začali jsme vytahovat hadice. Taky jsme běželi dát do blízkého rybníka čerpadlo, kdyby nám v tatře došla voda,“ vzpomíná mladý hasič.

Každý obstarával něco. „Mě a Tomáše Fláma poslali ze zadní strany hořící budovy, že prý je tam uskladněné nějaké dřevo, ať zachráníme co se dá, aby se plameny ještě víc nerozšířily,“ popisuje Marušák. Dodal, že postupně přijížděli ještě další chlapi.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

Hala měla dva vstupy, oba však byly zamčené. „Jeden byl tam, kde jsme nosili to dřevo. Někdo se pokoušel ty dveře vypáčit. Říkali jsme jim, hoši neotvírejte to, vevnitř jsou všude piliny, jak se tam dostane vzduch, tak to bouchne,“ vybavil si hasič. Dveře však naštěstí nepovolily.

Někdo z lidí mezitím rozbil malé okénko u střechy, kterým začali dovnitř stříkat vodu. „Myslím si, že tenhle čin budovu zachránil, protože přední vrata se stále nedařilo otevřít. Když nakonec povolila a my jsme je pomalu otvírali, byli už nachystaní dva chlapi, kteří okamžitě vběhli dovnitř a začali stropy dohašovat,“ poznamenal Marušák.

V té chvíli už prý bylo v areálu i několik jednotek dobrovolných hasičů z okolních vesnic a přijížděli profesionálové ze Zlína. „Když se podařilo oheň úplně uhasit, šli Zlíňáci v dýchacích přístrojích dovnitř shazovat prohořelé stropy. Nás už tam pustit nechtěli,“ zmínil Lukáš Marušák.

Ačkoliv byl požár před desátou hodinou večer uhašen, držkovský sbor zůstal u ohořelé haly pro jistotu do dvou do rána, aby náhodou budova znovu nechytla. Díky rychlému zásahu se podařilo zabránit rozšíření požáru na několik dalších okolních budov.

Držkovský sbor dobrovolných hasičů byl založen v roce 1936 a v současné době má kolem padesáti členů. Kromě pomoci u požárů zajišťuje v obci několik kulturních a sportovních akcí. Držkovští hasiči se také aktivně účastní soutěží Zlínské ligy v požárním sportu.⋌(ham)

Kozlův hasičský počin
Rychlým zásahem pomohli hasiči zachránit před úplným zničením pilu v Držkové, kde pracuje mnoho místních lidí, a díky požárníkům tak nepřišli o práci.