Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: V Trnavě zachraňovali obec bez pomoci zvenčí

Trnava - Odbila půlnoc a většina obyvatel Trnavy na Vizovicku už hluboce spí. je konec června roku 1987. Na parapety domů začíná bubnovat tichý déšť. Tichý, ale hustý a neustávající.

8.7.2009
SDÍLEJ:

Dobrovolní hasiči v Trnavě: starosta sboru Miroslav Srovnal (vlevo), dobrovolná hasička Eva Vajďáková a pokladník Oldřich Gargulák Foto: DENÍK/Gabriela Dvorníková

Říčka Trnávka hltá nebeský vodopád plnými doušky. Její jindy mírný tok nabývá každou minutou a mění se v ukrutný dravý proud. Přidávají se i divoké lesní potůčky, které bývají po většinu roku téměř vyschlé. Teď se v nich valí další a další voda z Hostýnských i Vizovických vrchů.

Maminku hasiče Miroslava Srovnala probouzí před druhou hodinou nekonečné pršení. Když v zápětí zazní hasičská siréna, vzpomene si na svého syna, který je na vojně v Benešově u Prahy. Při pohledu z okna se jí uleví, že dnes Mirek ke zbrojnici nemusí.

„Chlapi, valí se to sem strašně rychle! V první řadě musíme odklidit dřevo a větve z mostků, co vedou k barákům, jinak je voda všecky vyplaví!“

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

Povely velitele hasičů znějí jasně a všichni se dávají bez váhání do práce. Uvazují se vzájemně na lana, vrhají se do nemilosrdného proudu a odklízejí větve, stromy, všechno co voda přináší.

Ve stejnou dobu, kdy hasiči ze všech sil odklízejí vodnímu živlu z cesty překážky, aby nevybočoval z koryta a neničil další domy, projíždí Trnavou sanitka s rodičkou.

V dolní části vesnice šlápne řidič prudce na brzdu. „Jsme odříznuti! Voda se vylila vysoko na silnici, tohle neprojedeme!“ Mladá žena však nemůže čekat. V sanitce se jí narodí zdravý syn, dostává přezdívku Plaváček.

Vesnice je nedostupná a odkázaná pouze na pomoc tamních hasičů. Díky jejich nepřetržitému nasazení nedochází k újmám na životech, pouze k obrovských škodám na majetku.

#nahled|https://g.denik.cz/55/d8/trnava_dobrovolni_hasici_0807_01_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/55/d8/trnava_dobrovolni_hasici_0807_01.jpg|Dobrovolní hasiči v Trnavě#

Ani po opadnutí vody jejich práce nekončí. Odklízejí bláto, odstraňují nekonečné nánosy větví, stromů a nepořádku, a hlavně čistí studny v celé vesnici. Pro většinu jsou totiž jediným zdrojem pitné vody.

Za dva dny je v trnavské škole vysvědčení. Evička Vajďáková kličkuje mezi kalužemi, ale i tak si zašpiní střevíčky od bláta…

Dnes je z ní členka trnavského sboru dobrovolných hasičů. Z Mirka Srovnala, který se ničivým povodním díky vojně vyhnul, je starosta sboru.

„Když jsem se tehdy v sedmaosmdesátém vrátil domů na opušťák, vůbec jsem vesnici nepoznal,“ vzpomíná.

Od této ničivé povodně dělají trnavští hasiči všechno pro to, aby se podobná tragédie neopakovala. Pravidelně čistí potoky podél šestikilometrové obce. Na pomoc přibírají i členy dalších trnavských spolků, lyžaře, fotbalisty, myslivce a střelce.

Povodně se do Trnavy vracely v desetiletých intervalech, ale i díky prevenci nedosáhly již nikdy tak ničivých rozměrů.

Sbor dobrovolných hasičů Trnava má dnes ve svých řadách 59 členů, z toho 15 dětí a téměř třetinu žen. Velkou pozornost věnují trnavští právě dětem. Pomáhají také obci se sázením a ochranou stromků v lese, s úklidem sněhu i s pořádáním kulturně společenských akcí.


Autor: Gabriela Dvorníková

8.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fanoušci ševců jedou na fotbal. Ilustrační foto

Na Kodaň zdarma. Fastav pro fanoušky znovu vypraví speciální vlak

Ilustrační foto.

Ve středu ve Zlínském deníku: Prvňáčci z Vlachovic, Pozlovic a Hřivínova Újezdu

AKTUALIZOVÁNO

Kouč Zlína Svoboda: Veselý neměl důvod se mstít

Dvě třetiny působili bez energie. Až ve třetí části se beran zase probudil. Hokejisté Aukro Berani Zlín stáhli Honejskem a Šťastným ztrátu z 1:4 na 3:4 a šli za vyrovnáním. Jako v neděli s Plzní. Čtvrtá trefa Zlína visela ve vzduchu.

Posílení spojů ve Zlíně

Dopravní společnost Zlín – Otrokovice oznámila, že posílí v dušičkovém období autobusové linky, které používají cestující k jízdám na místní hřbitovy.

Čím jde žena v politice výš, tím jich v ní působí méně. Ostré lokty jsou potřeba

Jsou považovány za něžné pohlaví, v politice ale umějí mít leckdy stejně ostré lokty jako muži. Pokud nechtějí, aby je s trochou nadsázky dav silnějšího pohlaví rozdrtil, musí si u něj získat autoritu. Ženy ze Zlínského kraje, které působí v politice, se prostě nevzdávají. Ať působí na jakékoliv úrovni.

Expert podle soudu uvedl úmyslně nepravdu v posudku

Odvolání zamítnuto. Slova, která určitě v úterý nechtěl od senátu krajského soudu ve Zlíně slyšet Jan Hemza z Brna, soudní znalec v oboru zdravotnictví, odvětví chirurgie, který je současně také uznávaný neurochirurg.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení