Hasiči pak přes noc odklízeli spoušť, kterou kalná voda nadělala. „Druhý den ale začalo zase pršet, a voda byla na návsi nanovo. Úklidem jsme strávili dvě noci,“ vzpomíná kronikářka dobrovolníků Petra Drahotuská.

Dobrovolníci nejen odčerpávali vodu, ale také vyvezli několik vleček bahna, a dali náves spolu s ostatními občany do pořádku.

Na slavnostní schůzi k osmdesátiletému výročí machovského sboru, která se konala o týden později, pak osobně hasičům poděkoval starosta obce Machová.

„Když už se to muselo stát, tak ještěže přišel déšť o týden dřív. Slavnostní schůze být musela, a všechno zaráz bychom opravdu nezvládli,“ oddechl si i s dvouletým odstupem starosta sboru Svatopluk Januška.

Machovští dobrovolní hasiči jsou jednotkou, která zajišťuje pro ostatní zasahující osádky vodu i ze vzdálenějších zdrojů, a také úklidové a pomocné práce. Má osmasedmdesát členů, v zásahové jednotce je devět mužů.

„Nemáme ani zásahové vozidlo, obec nám půjčuje svůj devítimístní ford s přívěsným vozíkem, na kterém vozíme stříkačku,“ poznamenal velitel.

U likvidace požáru asistovali před čtyřmi lety, když hořel seník v tamním zemědělském družstvu. „Začalo hořet pozdě odpoledne, požár uhasila zásahová jednotka z Otrokovic. Do rána jsme pak hlídali požářiště my, aby oheň znovu nevzplanul,“ podotkl Brázdil.

Před třemi lety pak zajišťovali bezpečnost u případu, kdy hořela kůra v tamním zahradnictví. Až do příjezdu profesionálů hlídali větrem rozfoukávanou kůru, a odtáhli do bezpečí nákladní automobil, který byl v blízkosti žhavého materiálu.

Kozlův počin: Machovští hasiči pomáhali v červnu 2007 odklízet následky povodní z přívalového deště. Odčerpávali vodu ze sklepů a uklízeli bahno z návsi.

Více hasičských příběhů najdete na www.denik.cz/hasici.