V jiné části Vlachovic zvané Podkostelí zasedla rodina k nedělnímu obědu. Po dobrém jídle zalehli všichni její členové k odpočinku. Mezi tím se v dolní části domu činila automatická pračka. Hromada dalšího prádla ležela na metrech zahřívajících se kabelů a prodlužek…

Je odpoledne a do centra obce přijíždí mezi slavící občany mladík na Babetě. „Hoří, hoří, pojďte někdo na pomoc,“ volá zoufale na prvního hasiče, kterého potká. Členové sboru na něj nahlíží s nedůvěrou, přihlížející diváci si dokonce myslí, že jde o legraci.

Nakonec se ale všichni dobrovolní, kteří právě nevisí na laně a nedemonstrují jednu ze svých aktivit, rozběhnou k autu a vyráží se podívat co se děje. Na cestě jsou už i profesionálové z Valašských Klobouk a ze Slavičína.

„Po příjezdu k domu jsme viděli dým valící se z oken a dveří. Na balkoně v patře stála celá rodina a volala o pomoc,“ vzpomíná starosta sboru dobrovolných hasičů Karel Ptáček. Jeho kolega pak rozbil vzadu okno, aby se vyvětral dým. Tehdejší velitel Petr Lysák své muže z hustě zakouřeného domu raději odvolává, protože právě přijíždí profesionální jednotka vybavená dýchacími přístroji.

Když hasiči s ohněm úspěšně dobojovali, našli na podlaze prádelny spoustu spečeného oblečení. „Bylo z toho ale vlastně více kouře než ohně,“ hodnotí dnes zásah starosta Ptáček. Nikomu se naštěstí nic nestalo a oslavy praporu tak mohly po skončení požáru vesele pokračovat.

Vlachovický sbor dobrovolných hasičů vznikl roku 1887 a dnes čítá 36 mužů a jedinou ženu. V obci se podílí na řadě kulturních akcí a pomáhá například při terénních úpravách, zavlažování hřiště nebo v případě potřeby při čištění komunikací.

Více hasičských příběhů si můžete přečíst na www.denik.cz/hasici