„Požár Kulturního domu. Zadýmené prostory. Lidé vevnitř. Ohrožení života.“ Taková zpráva probudila krátce po půlnoci starostu hasičů Tomáše Polácha.

„V tu chvíli jsem nemohl najít ani ponožky, jak jsem byl v šoku,“ vzpomněl na výjezd, ve kterém šlo o lidské životy.

Když společně s několika dalšími hasiči přijížděli ke Kulturnímu domu v Brumově-Bylnici, už z dálky viděl valící se černý dým z budovy.

„V tu chvíli jsem si říkal, co tam budeme dělat, to bude hrůza. Byl to strašný pocit, když jsem věděl, že vevnitř jsou lidé, kteří mohou zemřít,“ popsal Polách.

Na místě dostala jednotka od velitele hasičů jednoznačný pokyn. Nasaďte si plynové masky a lokalizujte přízemí domu, zda tam někdo nezůstal.

„Ohnisko požáru bylo u vstupu do Kulturního domu, kde začaly padat stropy. Museli jsme si dávat pozor, aby na nás něco nespadlo. Všude byla tma, chodili jsme ve dvou a vzájemně se kontrolovali. Prošli jsme celý spodek, nikoho jsme nenašli,“ vyprávěl dál starosta.

Vše nakonec dobře dopadlo. Čtrnáct uvězněných lidí našli profesionální hasiči v prvním patře v malém sálku přikryté kobercem. Nikdo nebyl zraněný.
Společně pak hasiči vzpomínají i na pátrání po dvouletém chlapci před dvěma lety.

„Byl říjen, dvouletý chlapec se ztratil v horách osm set padesát metrů nad mořem, hrozilo mu, že umrzne,“ vzpomněl další z dobrovolných hasičů Stanislav Floreš.

Tehdy se spolu s policisty a záchranáři účastnili rojnice na Holém vrchu na Brumovsku. I tento zásah byl úspěšný. Kluka společně našli jen mírně podchlazeného.

Sbor dobrovolných hasičů funguje v městské části Bylnice skoro 115 let. Stejně jako v jiných obcích se kromě požárů starají o kulturní život, pořádají plesy, hasičské soutěže i brigády. Od roku 2003 se sbor těší novému zázemí moderní hasičské zbrojnice.

HANA TRČKOVÁ

Více hasičských příběhů najdete na www.denik.cz/hasici/