„Sešlo se nás tehdá asi osm. Naskákali jsme do přepravní Avie a vyrazili k místu hlášeného požáru,“ vzpomíná dnes starosta hasičů.

Hořelo v bývalých vojenských skladech u Bohuslavic nad Vláří. „Cestou byla už přes kopec vidět obrovská masa černého dýmu,“ popisuje zásah Lysáček. Vrbětičtí dobrovolníci byli na místě do deseti minut.

„Hořely dvě budovy stolárny. V jedné z nich nářadí a stroje za miliony korun,“ počítá škody starosta sboru. Intenzivním žárem bylo ohroženo také blízké parkoviště aut.

Prim hráli při hašení požáru profesionálové z Valašských Klobouk a ze Slavičína. Dobrovolné sbory pomáhaly s rozebíráním shořelé budovy a dohašováním jejich částí. „Zůstali jsme na místě asi čtyři hodiny,“ uzavírá Lysáček.

Vrbětický sbor dobrovolných hasičů vznikl roku 1928, když v obci shořelo několik stodol. Dnes čítá jednapadesát členů. Mimo podílu na řadě kulturních akcí v obci, jako jsou fašanky, kácení máje nebo například rockový festival, se vrbětičtí hasiči orientují především na hasičský sport.

Sportovní družstvo pro požární útok má sedm členů. Ve Vrběticích mají takové týmy dva a navíc skupinu dorostenců. „Úspěchy sbíráme především od roku 2002, kdy jsme pořídili výkonnější stroj,“ pochlubil se vedoucí sportovního hasičského družstva František Měřička.

Dobrovolní hasiči z Vrbětic na své sportovní výkony také pravidelně trénují, a to zejména od začátku sezony na přelomu dubna a května. „Nechybí ale ani zimní příprava určená především pro utužení kolektivu,“ poznamenal Měřička.

Více hasičských příběhů si můžete přčíst na www.denik.cz/hasici