„Ráno se ozvala siréna, která je řízená ze Zlína, přišly nám esemesky. Seběhlo se nás asi šest a do pěti minut od poplachu jsme byli jako první na místě.

Bylo totiž naštěstí jen pár set metrů od zbrojnice,“ poznamenal velitel Sboru dobrovolných hasičů Zádveřice Jan Elšík.

Protože doběhl ke zbrojnici už ve výstroji, vyparkoval cisternové auto před hasičárnu, zatímco kolegové se převlékali do zásahových oděvů. „Oni pak vyrazili vozem na místo a já běžel za nimi, protože jsem musel napojit zemní hydrant, ze kterého se pak do naší i dalších cisteren doplňovala voda,“ podotkl. Jinak prý bylo ale v cisterně nachystáno jako vždycky k hašení tři a půl tisíce litrů tekutiny.

Situace při příjezdu na místo byla podle Elšíka na první pohled vážná. „Dům s přízemím, prvním patrem a půdou měl střechu v plamenech a hořel jeden horní pokoj. Z toho stačil vyběhnout muž, který tam bydlel. Jeden z našich členů, který má dům v sousedství, už pomohl z přízemí jeho více než šedesátileté matce. Bezpečně vyvázli naštěstí i její další synové s partnerkami, kteří v domě také byli. Celkem tam bydlelo, myslím, sedm lidí,“ vzpomíná Elšík.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

Hasiči hned po příjezdu rozvinuli několik hadic a proudy vody začali krotit plameny. „Přicházeli samozřejmě další naši členové, dorazili také profesionálové ze Zlína a také dobrovolné sbory z Vizovic a Lípy. „Zásah pak samozřejmě už řídili profesionálové,“ podotkl Elšík.

Dohašeno bylo v deset dopoledne. „Pak se až do odpoledne uklízely následky požáru. S tím naštěstí pomohla spousta lidí, třeba i z místního družstva,“ podotkl.

Přestože se podařilo zachránit dům a nikomu se nic nestalo, byla to pro rodinu, která v něm bydlela, těžká rána. „Neskončilo proto jen u hašení, ale v obci se v dalších dnech pořádala i sbírka na pomoc s opravou,“ doplnil Elšík.

Kontroly místa požáru, která se musí ještě několik hodin po dohašení provádět, se pak prý ochotně a kolegiálně ujal druhý sbor dobrovolných hasičů z obce, který je v části Raková. „My jsme tak díky nim mohli večer mít plánovanou schůzi a trochu se poveselit,“ poznamenal Elšík.

Neznamená to podle něj ale, že by nebyla v obci se dvěma sbory mezi těmito hasiči řevnivost. „Třeba tak před měsícem na závodech jejich tým porušil pravidla a byli diskvalifikováni. Já byl jedním z pořadatelů a hlavní rozhodčí dal za úkol zrovna mně, abych jim to šel říct. Prý se teď nemám u rakovských hasičů ukazovat,“ dodal Elšík s úsměvem.

Dobrovolných hasičů je v Zádveřicích celkem stovka včetně žáků, osmnáct členů má jednotka, která zasahuje při požárech.